A 2004-2006 között működő Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) keretében a kifejezetten a kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó támogatások összege elérte a 41,7 milliárd forintot. Emellett az egyéb, például az ipari és szolgáltatói szektor versenyképességének fejlesztését célzó GVOP támogatásokból is sok kis- és középvállalkozás részesült, így az általuk évente elnyert támogatások összege meghaladta a 20 milliárd forintot, és évente két-háromezer KKV részesült támogatásban.
A sikeres GVOP pályázatokhoz képest az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében a kis- és középvállalkozások fejlesztésére kiírt forrás mértéke a felfokozott várakozások miatt bizonyos mértékű csalódást keltett, amelyhez hozzájárult, hogy a 2007 során nagy érdeklődéssel várt eredményeket csak 2007. második felétől, illetve a nagyobb összegű támogatások esetében csak október végén hirdették ki. "A GVOP-s tapasztalatokhoz képest kevesebb pályázat nyert, ugyanakkor a 2008. évi növekedésnek köszönhetően a kis- és középvállalkozások által elnyert technológiai fejlesztést célzó forrás a 2004 és 2006 közötti átlagnál magasabb összeget ért el. Összességében az ÚMFT vállalkozások technológiai fejlesztését célzó kiírásaiban a nyertesek 95%-a volt KKV, akik a szétosztott támogatások összegének csaknem háromnegyedét nyerték el 2007-ben és 2008-ban." - emelte ki Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia Zrt. üzletágigazgatója.
KKV fejlesztési pályázatok - 2007
A 2007. év elején megjelentetett pályázati kiírások közül a kizárólag hazai kis- és középvállalkozások által igénybe vehető támogatások keretösszege 18,3 milliárd forint volt. Az 1. táblázatban látható, hogy az egyes pályázatokat milyen keretösszeggel írták ki, mekkora volt az igényelt támogatás és mennyi volt a nyertes pályázatok száma és összege. A kiírások közül a hazai KKV-k támogatására a GOP-2.1.1/A, a GOP-2.1.1/B, a GOP-2.1.2/B és a KMOP-1.2.1/A, illetve a KMOP-1.2.1/B irányult, amelyeken összesen 13,3 milliárd forint került szétosztásra.
A 2007. évi vállalkozások fejlesztését célzó támogatások
A hazai kis- és középvállalkozások láthatóan nem használták ki a rendelkezésre álló keretet. Még a KKV-k forráshoz jutásának könnyítését célzó intézkedések - mint például: a 2007-ben debütált automatikus elbírálású pályázati rendszer, a biztosítékmentesség határának 10 millió forintra emelése, és az ötről három évre csökkentett fenntartási időszak - sem gyarapították megfelelően a pályázók körét. A korábbi évekhez képest visszafogott érdeklődés oka egyrészt a korábbinál sokkal szigorúbb (pl. árbevétel növekedési követelmények) és komplexebb (pl. esélyegyenlőségi és fenntarthatósági szempontok) pályázati feltételek, másrészt a korábban elnyert GVOP támogatások elszámolásával kapcsolatos problémák, a kifizetések elhúzódása lehetett. Legjobban a legkisebb vállalkozások érdeklődése maradt el a várakozásoktól, pedig a mikro- és kisvállalkozások által igénybe vehető támogatások egyszerűsített és gyors átfutása elvben jelentősen emelhette volna az igénybevételi kedvet.
Összességében tehát megállapítható, hogy a 2007. évben a hazai kis- és középvállalkozások közül a korábbi évekhez és a várakozásokhoz képest jelentősen kevesebben szereztek forrást, a korábbi 2-3000 nyertes vállalkozás helyett csak mintegy 1300 KKV jutott támogatáshoz. Ugyanakkor a KKV-k által megszerzett források összege 20 milliárd forint körül alakult, ami megfelelt a GVOP keretében megszerzett források szintjének, továbbá az is tény, hogy az előző években elnyert GVOP támogatásokkal kapcsolatos kifizetések jelentős része is erre az időszakra esett, a támogatások kifizetésében korábban tapasztalt hosszú csúszások érdemben csökkentek, ezért a 2004 és 2006 között támogatást elnyert vállalkozások pénzügyi helyzete újabb források megszerzése nélkül is javulhatott.
Kedvező változások 2008-ban
A kis- és középvállalkozások szempontjából 2008-ban jelentős változások történtek. Egyrészt a kiírások keretösszegeiben jelentős átcsoportosítás történt a kizárólag hazai KKV-k által igénybe vehető támogatások javára. Másrészt a kiírások feltételrendszere is kedvezően módosult, a támogatási intenzitás emelkedése mellett jelentősen növekedett a maximálisan igénybe vehető támogatási összeg: az automatikus elbírálású GOP-2.1.1/A kiírás esetében 10 millió forintról 20 millió forintra, a GOP 2.1.1/B és GOP 2.1.2/B jelű kiírás esetében pedig 50 millió forintról 150 millió forintra. A korábbi szigorú pályázati feltételeken szintén jelentősen enyhítettek, így például csökkent a minimális árbevétel növekedési követelmény, amelyet nem három, hanem csak két éven keresztül kell teljesíteni.
A 2008. évi vállalkozások fejlesztését célzó támogatások
A táblázat adatai alapján a kifejezetten KKV-k számára 2008. évben elérhető beruházási és technológiafejlesztési támogatások keretösszege 2007-hez képest több mint kétszeresére emelkedett, és 38,7 milliárd forintot ért el. A keretösszegek változása mellett az érdeklődés is jelentősen megnőtt a hazai kis- és középvállalkozások részéről. A GOP-2.1.1/A jelű kiírás esetében a 2007. évi 3 milliárd forinttal szemben eddig 6,6 milliárd forintnyi forrás került szétosztásra, és itt még most is adhatók be pályázatok. A B jelű GOP kiírások esetében is közel kétszeres a növekedés.
Ezzel szemben a multinacionális cégek és nagyvállalatok által is igénybe vehető pályázati kiírásokban elnyert támogatási összeg közel a felére, a 2007. évi 23,9 milliárd forintról 12,3 milliárd forintra csökkent.