A levelet 11 országos szervezet fogalmazta meg, hozzájuk 275 civil szervezet csatlakozott. A társadalmi szervezetek szerint a tervnek sokkal hangsúlyosabban kell támogatnia az önszerveződő közösségek és az egész civil társadalom megerősítését, mint ahogyan ennek fontosságát az Európai Unió és a magyar kormány is gyakran hangoztatja. Úgy ítélik meg, hogy az ÚMFT korábbi változataihoz képest visszaszorultak a civil szektor fejlesztésével kapcsolatos intézkedések.
A TÁMOP-ban kellene lennie
A szervezetek ragaszkodnak ahhoz, hogy a kormány az ÚMFT társadalmi megújulás operatív programon belül jelentősen emelje meg a közösségi kezdeményezések, az önkéntesség és a civil szolgáltató szervezetek fejlesztésére szánt forrásokat.
A civil szervezetek nehezményezik azt is, hogy az általuk elérhető szociális, közösségi és környezetvédelmi intézkedések a többi operatív programban is lecsökkentek. Információik szerint a regionális operatív programok akcióterveinek utolsó változatából a kormány több olyan intézkedést is törölt, amelyek a közösségi és környezeti szemléletformálási célok elérését szolgálták a civil szervezetek programjainak támogatásával.
Fenntartható fejlődés civilek nélkül
A nyílt levélben a társadalmi szervezetek kitérnek a napokon belül a kormány napirendjére kerülő Nemzeti Fenntartható Fejlődés Stratégiára. Nehéz beszélni úgy a fenntartható fejlődésről, hogy közben az elérhető egyetlen jelentős fejlesztési forrásból, az EU pályázati rendszerből kiszorítják a közösségi, szociális és környezeti szemléletformálási intézkedéseket - olvasható a levélben.
A nyílt levél kezdeményezői között van az Európa Ház, a Független Ökológiai Központ, a Háló Regionális Innovációs Egyesület, a Közösségfejlesztők Egyesülete, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány (NIOK), a Századvég Politikai Iskola Alapítvány, a Szociális Szakmai Szövetség, valamint Szövetség a Közösségi Részvétel Fejlesztésért.