Romlott Magyarország megítélése

A régió más államaihoz viszonyítva érezhetően gyengült Magyarország megítélése a befektetők körében, bár többségük továbbra is elkötelezett Magyarország mellett, derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara konjunktúrajelentéséből. A gazdaságpolitika hiányzó kiszámíthatósága és a jogbiztonságba vetett bizalom erodálása jelentik a legnagyobb gondot a cégek számára.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A német és más külföldi befektetők helyzetértékelése 2012 elején jóval kevésbé derűlátó, mint egy évvel korábban. Ez egyaránt érvényes a gazdasági helyzetre és várakozásokra valamint az általános befektetési és üzleti környezet megítélésére is. Ez derül ki a Német Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara idei konjunktúra-felméréséből.

A romló gazdasági kilátások fő oka a világgazdaság lassulásában rejlik, amely súlyosan érinti az erősen exportra utalt magyar gazdaságot. A vállalatok két harmada rossznak ítéli az ország gazdasági helyzetét, 2012-re pedig a cégek több mint a fele romló gazdasági helyzetre számít.



A saját üzleti helyzetet és az arra vonatkozó idei kilátásokat is rosszabbnak tekintik, mint a tavalyi felmérésben: a cégek csupán 27 százaléka számol az idén javuló üzletekkel, miközben 24 százalékuk romló helyzettől tart. A magyar dolgozók képzettsége, motivációja és termelékenysége a korábbi évekhez hasonlóan jó minősítést kapott az idén is, a munkaköltségek tekintetében kiegyensúlyozott az értékelés. Több más, fontos területen azonban romlott az általános befektető környezettel való elégedettség. Az idei válaszok alapján a gazdaságpolitika hiányzó kiszámíthatósága és a jogbiztonságba vetett bizalom erodálása jelentik a legnagyobb gondot a cégek számára. (Nőhetnek a bruttó, de csökkennek a reálkeresetek és a cégek jelentős része trükközni kényszerül majd idén.)

A kiszámíthatósággal a megkérdezettek két harmada „nagyon elégedetlen”, további 23 százalék „elégedetlen” – gyakorlatilag senki nem volt „elégedett”. Hasonló mértékű elégedetlenség mutatkozik a jogbiztonság, a közbeszerzések átláthatósága és a korrupció visszaszorítása tekintetében is. A felmérés szerint eddig nem hozott kielégítő eredményeket a kormány adópolitikája. A cégek csaknem két harmada elégedetlen az adóterhek mértékével – ezen belül minden második cég nagyon elégedetlen. Ez jelentős romlást jelent a tavalyi válaszokhoz képest. A leggyakrabban kifogásolt tényezők tekintetében egyébként alig tapasztalható különbség az egyes ágazatok között.

A befektetők kitartanak

Sefer Stevan, a DUIHK elnöke szerint eddig csak kis mértékben teljesültek a gazdasági szerepelők várakozásai egy új, beruházásbarát gazdaságpolitikára vonatkozóan.

– Ez a csalódottság tükröződik a befektetési feltételek idei minősítésében is – mondta a tanulmány bemutatása alkalmából. Szerinte több kérdésben a hirdetett – és a vállalatok által is támogatott – célkitűzéseknek ellentmondó intézkedések születtek, ez viszont közép- és hosszú távon veszélyezteti az ország versenyképességét és a munkahelyteremtést.

A gyengülő gazdasági kilátások, de az üzleti környezettel való elégedettség csökkenése is kedvezőtlenül érinti a beruházási és foglalkoztatási terveket. Csaknem minden harmadik cég a fejlesztési kiadások csökkentését tervezi, csak egy negyedük akar többet beruházni, mint tavaly. A létszámalakulás tekintetében a válaszok még enyhén pozitív foglalkoztatási trendet jeleznek, hiszen minden negyedik vállalat létszámnövelést tervez, miközben a cégek 20 százaléka elbocsátásokra készül. (A 2005-ben bevezetett, eredetileg pályakezdőknek szánt Start programcsalád korra vagy élethelyzetre való tekintettel segít bizonyos rétegek elhelyezkedésében.)

Kedvező, hogy a befektetők nagy többsége ma is kitart Magyarország mellett. A megkérdezettek 71 százaléka ma is Magyarországra hozná beruházását – ez az arány azonban jóval alacsonyabb, mint a korábbi években. A régió más országai lényegesen kedvezőbb értékelést kaptak, Magyarország relatív pozíciója számottevően romlott a tavalyi felméréshez képest. A legvonzóbb befektetési célpont a vállalatvezetők szerint Lengyelország, amelyet Csehország és Szlovákia követ. „Ez egy komoly jelzés a gazdaságpolitika felé, hogy több erőfeszítést kell tenni annak érdekében, hogy Magyarország ismét a régió egyik legversenyképesebb gazdasága legyen", mutatott rá a DUIHK elnöke.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo