A rendszerváltás előtt és után az üzletember, a vállalkozó fogalma szinte azonos volt a csalóval, ügyeskedővel. Majd a társadalom egy része lassan ráébredt arra, hogy ő maga és az ország éppen ezeknek az „ügyeskedő” embereknek köszönheti a jólétét – persze, már ha van -, és a gyermekei a jövőjüket. Az összefüggést azonban a társadalom számára elosztható javak és annak megtermelői között mind a mai napig kevesen ismerik el. A vagyonos emberekkel szembeni irigység ugyanis számos előítélettel párosul, melyek szerint adócsaló, önző és csak a tőke érdekli. Hadd ne soroljak most kivételeket, inkább azt javaslom, mindenki nézzen körül a saját környezetében, és egészen biztosan találni fog! A sikeres üzletemberek ismérve ugyanis az előbbiekkel szemben az, hogy döntéseit alaposan végiggondolja, és bár gyakran és nem is kicsit kockáztat ilyenkor, azt tudatosan teszi, számolva a lehetséges következményekkel.
Félreértés ne essék: utálom azokat, akik közel a tűzhöz, gátlástalan módon szedik meg magukat, versenytársaikat és a tőlük függőket megtaposva. De ha vannak is ilyen „businessman”-ek, hiszem, hogy számuk jóval kevesebb, mint azoké, akik naponta néznek szembe piaci kihívásokkal, és vállalnak felelősséget önmagukon és családtagjaikon kívül alkalmazottaikért és azok családjaiért is.
Hogy jutottam el ide Gyurcsántól? Nos, arról, hogy miként szerezte az első majd a második millióját, fogalmam sincs, de nem is érdekel. Ugyanis ha nem legálisan szerezte, utol fogja érni az igazságszolgáltatás, és úgyis megtudom. Viszont ha nem szegte meg a szabályokat – és az ártatlanság vélelme őt is megilleti! – milyen jogon állítják be egyes csalónak, ügyeskedőnek? Ugye értik? Egyszerűen azért, mert sikeres, mert üzletember, és persze mert üzletember létére politikai szerepet vállalt. Ez a felfogás azonban bosszantó, sőt, több mint bosszantó: káros, mert egy olyan társadalmi csoportot, a napi megélhetésért küszködőkét piszkálja fel, akiket inkább nyugtatni kellene.
Miért bűn még mindig a sikeresség?
Már számon se tartom, hány napja hír Gyurcsány sportminiszter vagyona, most meg az állami üdülő évekkel ezelőtti megvásárlása. És nem is ehhez szeretnék hozzászólni, hanem arról írnék, ami ennek kapcsán eszembe jutott: miért baj még mindig, a rendszerváltás után több mint tíz évvel, ha valaki sikeres üzletember, és pusztán attól, hogy egy politikussá lett üzletember nem ült egész életében ölbe tett kézzel, hanem voltak céljai, miért lenne alkalmatlan, mondjuk éppen politikusnak?
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.