Újabb lépés a közbeszerzési kartellek ellen

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) évek óta fokozott figyelmet fordít a kartellekkel szembeni küzdelemre, hiszen a kartell nem más, mint lopás fényes nappal. Most új kiadványokkal hívja fel egyrészt a kis- és középvállalkozások (kkv), mint ajánlattevők, másrészt a közbeszerzést kiíró ajánlatkérők figyelmét a kartellek jelentette kockázatok kezelésére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A most megjelent „Kartellgyanús közbeszerzés?” című tájékoztató füzet, és a hozzá kapcsolódó tananyag az ajánlatkérőket segíti a kartellek felismerésében és a GVH vizsgálatainak támogatásában, valamint a közbeszerzési eljárásoknak a kartellezés számára kedvezőtlen kialakításában. E füzettel válik teljessé a kartelljogi megfelelést segítő kiadványsorozat, amely a „Hogyan maradjon tiszta?” című, ajánlattevőknek szánt füzet megjelenésével indult 2016. végén.

Bárhol lehet kartellezni - Kép: GVH

A közbeszerzési törvény szerint az ajánlatkérő kartellgyanú esetén köteles a GVH-hoz fordulni. E kötelezettség teljesítéséhez a „Kartellgyanús közbeszerzés?” című füzet nyújt gyakorlati segítséget, részletesen bemutatva a kartellgyanúra okot adó jeleket. Fontos, hogy az ajánlatkérő ne hozza az ajánlattevők tudomására gyanúját – azokéra sem, akik (látszólag) nem vesznek részt a versenykorlátozó együttműködésben. Emellett az ajánlatkérők konkrét ötleteket meríthetnek, hogy közbeszerzési eljárásaikat kedvezőtlenebbé tegyék a kartellezők számára, például azáltal, hogy kerülik a lehetséges ajánlattevők számát és körét indokolatlanul korlátozó részvételi feltételek előírását.

A piacnak és a fogyasztóknak is káros a kartell
Sorra indulnak perek kartellező vállalkozások ellen, amelyekben a kartell miatt sérelmet szenvedett piaci szereplők kívánják felmerült többletköltségeiket megtéríttetni. Az EU irányelvén alapuló és a magyar jogba ez év elején átültetett, a kártérítési igények hatékonyságát elősegítő rendelkezések lassan elérik céljukat. Az új szabályozás értelmében jelentősen könnyebb lett az elszenvedett kár bizonyítása, hatékonyabban megismerhetőek a kartellezés dokumentumai, a jogsértést tényét pedig nem kell újra igazolni – foglalta össze a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
A „Hogyan maradjon tiszta?” című tájékoztató füzet a kkv ajánlattevőket támogatja a közbeszerzési kartellezés elkerülésében és a GVH-val való együttműködésben. A füzet konkrét példákkal segíti a versenykorlátozást célzó megkeresések azonosítását és az azoktól történő aktív elhatárolódást.

A két füzet és a tananyag felhívja a figyelmet, hogy a közbeszerzési kartellek és a korrupció gyakran összefonódik, a tisztán korrupciós esetekkel azonban nem a GVH-hoz kell fordulni. Bár a kiadványok témája a közbeszerzés, tartalmuk nagyrészt valamennyi versenyeztetésre érvényes, így azok résztvevői számára szintén hasznos.

A kiadványok megjelentetése a kartellekkel kapcsolatos versenykultúra-fejlesztést szolgálja. A GVH 2015-ben indította kartell-ellenes kommunikációs kampányát „Nem marad köztetek” szlogennel, és microsite-ot http://kartell.gvh.hu/ hozott létre az edukáció elősegítésére. E kampány részeként vezette be az újszerű kapcsolat-felvételi lehetőséget, a Kartell Chat-et.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo