Törölt adószám? Van visszaút!

Elfelejtettük közzétenni a beszámolót, székhelyünk bejelentett címe nem valós esetleg újonnan megválasztott ügyvezetőnk múltja kissé problémás? Mindhárom esetben számíthatunk adószámunk törlésére. Mit tegyünk, ha erre sor kerül? Mire figyeljünk a fellebbezésnél? Összefoglaltuk a lényeget.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP archív

Adószámuk felfüggesztésével kell számolniuk azoknak, akik bevallási vagy adófizetési kötelezettségüknek 365 napon belül, felszólítás ellenére sem tesznek eleget.A felfüggesztő határozat jogerőre emelkedése után 180 nap elteltével az adóhivatal törli az adószámot, ha az adózó továbbra sem teljesíti kötelezettségeit – tájékoztat a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV). Amennyiben viszont az adószám törléséről szóló határozat jogerőre emelkedéséig teljesíti valamennyi bevallási, adófizetési kötelezettségét, az adóhivatal a felfüggesztést megszünteti, és az adószám törlését visszavonja.

Ha viszont a felfüggesztést elrendelő határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül - a felszámolás, végelszámolás alatt nem álló - adózó adószámának felfüggesztését az adóhivatal nem szüntette meg, és az adószám törlésére egyéb okból nem került sor, az adóhatóság az adószámot határozattal törli. Erről a cégbíróságot, a körzetközponti jegyzőt, illetve az adózó nyilvántartását vezető egyéb szervet a határozat jogerőre emelkedése megállapításának napját követő napon értesíti.

Felfüggesztés nélkül azonnal törli a NAV az adószámot, ha a beszámoló letétbe helyezési, illetve közzétételi kötelezettségének az adózó a NAV többszöri felhívása ellenére sem tesz eleget a megadott határidőig. Az adóhivatal a törlésről a cégbíróságot elektronikusan értesíti és kezdeményezi a cég megszűntnek nyilvánítását.

Kényszertörlés vagy felszámolás? Nem mindegy!
Egy jogszabály-módosítás ugyanis 2012-től hatályon kívül helyezte a kényszer-végelszámolási formát, és helyébe – új megszűnési formaként – a kényszertörlési eljárást léptette azért, hogy meggyorsítsa a cégnyilvántartásból a cégek kivezetését. Itt találja a részleteket.
A cégbíróság a céget – legkésőbb az  adóhatóság értesítését követő 15 munkanapon belül – megszűntnek nyilvánítja. A megszűntnek nyilvánítás azonban nem eredményezi a cég törlését, mivel a végzés jogerőre emelkedését követően a cégbíróságnak le kell folytatnia a kényszertörlési eljárást. A kényszertörlési eljárás a cég jogutód nélküli megszűnését eredményezi, és amely a végelszámolással és felszámolási eljárással ellentétben a cég visszafordíthatatlan megszűnésére irányul. (Erről az eljárásról bővebben a Kényszertörlés? Mikor kerülhet erre sor? című cikkünkben olvashat)

Van visszaút

Az adószám törlését elrendelő határozat ellen azonban fellebbezhetünk. Ilyenkor az adószám-felfüggesztés elleni jogorvoslati szabályokat kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a fellebbezést a határozat közlésétől számított 8 napon belül lehet előterjeszteni.

A fellebbezéshez elsőként célszerű  azt megvizsgálnunk, hogy jogszerű volt-e a törlés és hogy van-e esély az adószám visszaszerzésére. Mondjuk például, ha az új ügyvezető problémás múltja miatt törlik az adószámot, akkor a jogszabály adta határidőn belül az új ügyvezető leváltásával visszakérhetjük azt. Ha viszont nem áll érdekében a cégnek az adószám visszaszerzése, akkor a megszűnés szabályai szerint kell a záró bevallásokat elkészíteni.

Az adószám törlésére rendszerint nem végelszámolás vagy felszámolás alatt kerül sor, így az egyéb megszűnés kategóriája szerint kell a záró bevallásokat beadni. A bevallási időszaknál csak olyan dátumot tüntethetünk fel, amikor még volt – akár felfüggesztett állapotú – adószáma a vállalkozásnak.

Adószám felfüggesztés: a szankció, ami duplán fáj
Az adószám felfüggesztéséről a cégek nem feltétlenül értesültek valós időben, hiszen e határozatokat nem kapták meg elektronikusan az adóhatóságtól, csupán a kifüggesztett, papír alapú hirdetményekből értesülhettek róla. A cég így nem csupán az áfa-levonásra nem jogosult – azaz egy ellenőrzés kivétel nélkül adóhiányt állapít meg -, de egy adóellenőrzést követően mindezt a szankciókkal együtt kell a vállalkozásnak utólag megfizetnie. Olvasson tovább!

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo