Több cég remél pályázati pénzt

Csekély mértékben ugyan, de javult az európai uniós pályázati lehetőségek megítélése a hazai kkv-k körében. A bizakodó hangulat mögött az áll, hogy nőtt azon kkv-k aránya, amelyek reálisnak tartják uniós forrás elnyerését, és ezzel együtt több cég talál olyan pályázati kiírást, ami komolyan érdekelheti a vállalkozást.

Több cég reménykedik az uniós forrásokban - Kép: Pixabay

Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésével végzett K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredménye szerint enyhén javult az európai uniós pályázatok megítélése. A bizalmi indexet meghatározó 10 tényező közül a legutóbbi felméréskor az EU részindex két ponttal emelkedni tudott, így jelenleg 35 ponton áll.

A csekély mértékű derűlátás annak köszönhető, hogy 7 százalékpontos növekedést követően jelenleg a kkv-k fele tartja reálisnak uniós forrás elnyerését. Továbbá 23 százalékról 28 százalékra növekedett azon vállalkozások aránya, amelyek hallottak olyan pályázati kiírásról, ami komolyan érdekelheti a céget.

Erre lesz pénz a következő ciklusban!

„A halvány optimizmus feltehetően azzal magyarázható, hogy újra megnyíltak az Európai Bizottság által befagyasztott uniós források. Jövő évtől pedig megkezdődik a következő hét éves költségvetési periódus, amiben ezúttal nagyobb hangsúlyt kap a gazdaságfejlesztés, és a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 6 legfontosabb prioritása között első helyen szerepel a vállalkozások versenyképességének javítása” – mondta Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

A különböző szektorok azonban eltérő véleményen vannak az uniós támogatások elérését illetően. Az ipari, építőipari vállalkozások és az agrárcégek közel azonos arányban (57 és 56 százalék) tartják reálisnak uniós pályázat elnyerését, ami az ipari cégeknél jelentős, 12 százalékpontos növekedést, a mezőgazdasági vállalkozásoknál azonban a korábbi eredményekhez képest 2 százalékpontos csökkenést jelent.

A szolgáltató szektorban is javult az uniós források elérésének megítélése, jelenleg a cégek közel fele (51 százalék) véli úgy, hogy uniós forráshoz juthat. Jelenleg a kereskedelmi szektor várakozásai a legvisszafogottabbak, mindössze 40 százalékuk tartja reálisnak uniós forrás elnyerését.

Az uniós pályázati kiírásokról is másként vélekednek a különböző ágazatok. A szolgáltató szektorban közel minden harmadik cég hallott olyan pályázati kiírásról, ami érdekes lehet számukra. A mezőgazdasági és az ipari, építőipari vállalkozások közel azonos arányban – 29 százalék és 28 százalék- találnak olyan pályázatot, ami komolyan érdekelheti a céget, míg a kereskedelmi szektorban ez az arány csupán 22 százalék. Az árbevétel szerinti bontásban jól látszik, hogy a cégméret növekedésével a pályázati lehetőségek is bővülnek. Míg a mikrovállalkozások közül csupán minden negyedik cég talál a vállalkozás számára kedvező pályázati kiírást, addig a kisvállalkozásoknál ez az arány 30 százalék, a középvállalatoknál pedig 37 százalék.

Több jut majd a cégeknek az uniós pénzből
Január elsejétől aztán új világ kezdődik a pályázatok területén, hiszen kezdetét veszi a 2014–2020-as uniós költségvetési periódus. Jövőre sokkal több juthat a kisebb cégeknek. A mostani hétéves ciklusban – 285 forintos euróárfolyamon számolva – 8200 milliárd forint uniós forrással gazdálkodhatott az ország, de csak alig ezermilliárd forint, a források 15-16 százaléka szolgált gazdaságfejlesztési célokat. A maradékból infrastrukturális beruházásokra, kohéziós, felzárkózási programokra költhettünk.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo