Bár a jogalkotók jó szándékát nem kétli a Hűtő és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségének főtitkára, a módszerekben azonban már kételkedik a szakember. Ráadásul – szerinte – a szabályozás aránytalan terheket pakol az érintettek vállára.
- Az eredeti jogalkotói cél az üvegházhatás csökkentése. Ezt természetesen támogatni kell – mondta Várkonyi Nándor és hozzátette: a regisztrálás mikéntjével kapcsolatban naponta mintegy 30-40 telefonhívás érkezik hozzájuk. Ennyien kérnek segítséget, szerelők és magánszemélyek egyaránt.
A hatóság feladata egyébként a klímagázokkal kapcsolatos tevékenységet végző vállalkozások és természetes személyek munkájának hatósági felügyelete és ellenőrzése, jogosultságaik nyilvántartása, a tevékenység végzésére jogosító, uniós jog szerinti képesítés átvezetése, illetve az annak megszerzéséhez szükséges képzések megszervezése, lebonyolítása.
Hogy miként vesz részt a Hatóság a háztartási- és munkahelyi klímaberendezések beüzemelésében?
A szervezet legfontosabb feladata a berendezésekkel kapcsolatos, jogszabályokban rögzített tulajdonosi, forgalmazói és telepítést végző szakvállalkozási tevékenységek nyomon követése összhangban az uniós jog szerinti azon követelménnyel, amely szerint a fluortartalmú üvegházhatású gázokkal töltött, nem hermetikusan zárt berendezések csak abban az esetben értékesíthetők a végfelhasználó részére, ha az igazolja, hogy a berendezés telepítését képesített vállalkozás végzi el.
De ki szerelhet?
Bár az iparágban dolgozó szakemberek is elismerik, hogy a mostani viszonyokra ráfér némi regula, a klímaszerelők, illetve a szakmában tevékenykedő egyéb képesítésekkel rendelkező iparosok többsége nem teljesen érti az új jogi szabályozást. Nem mindenki számára világos többek között az sem, hogy pontosan kik jogosultak a berendezések beüzemelését és szerelését elvégezni.
Az uniós jogi rendelkezések 2015. január 1-től kötelezően alkalmazandóak. A képesítettségi követelményt e határnaptól az Európai Unió valamennyi tagállamában, így Magyarországon is kötelező betartani. A jogosultságokat a hatóság a Klímagáz adatbázisban, mint hiteles hatósági adatbázisban tartja nyilván naprakészen – azok bárki számára hozzáférhetők, ellenőrizhetők a Klímagáz adatbázis nyitó oldalán található Jogosultság ellenőrzése menü használatával.
- Fontos hangsúlyozni, hogy természetes személy a megfelelő képesítettség birtokában sem végezhet klímagázokkal kapcsolatos tevékenységet, ehhez ugyanis képesített vállalkozásnak (legalább egyéni vállalkozónak) kell lennie – szögezte le a kommunikációs referens.
Előbb a szerelő, aztán a vásárlás
A szerelőket és a klímaberendezéseket vásárolni szándékozókat, illetve az áruházakat is érinti az előírások egy része. A vásárláshoz egyetlen okiratra van szükség, az ún. végfelhasználói tanúsítványra, amelyet a telepítést végző vállalkozás állít ki a vásárló részére még a vásárlást megelőzően. A vásárló csak e nyilatkozat birtokában vásárolhat berendezést. A vásárláskor a berendezést értékesítő cégnek is ki kell töltenie a tanúsítványt, végezetül a telepítést végző szakembernek is igazolnia kell, hogy megtörtént a telepítés. Mindezt a Klímagáz adatbázisban is dokumentálni kell a tanúsítvány feltöltésével.
Valójában azonban meglehetősen életszerűtlennek tűnik, hogy minden vásárlótól be kelljen gyűjtenie a klímaberendezéseket árusító üzleteknek a kitöltött azonosító papírt, ami igazolja, hogy mely vállalkozás végzi majd a szerelést (F-Gáz ügyfélazonosítóval, aláírással, pecséttel.)
Valamennyi képesítéssel rendelkező, klímagázokkal kapcsolatos tevékenységet végző szakembernek regisztrálnia kell a Klímagáz adatbázisban képesített természetes személyként. Az adatbázisban a vállalkozásoknak is regisztrálniuk kell, és itt a továbbiakban minden tevékenységüket szükséges dokumentálniuk.
A regisztráció 2015. március 1-je óta minden, klímagázzal kapcsolatos tevékenységet folytató vállalkozás számára kötelező. Az adatbázis elérhető a Hatóság központi honlapján (www.nkvh.kormany.hu), a Klímagáz adatbázis fülre kattintva, illetve a https://nemzetiklimavedelmihatosag.kormany.hu címen.
K.