Rászáll a NAV a kamarai tagdíjra

Június végén 68,4 millió forint elmaradt kamarai hozzájárulás behajtására 6349 behajtási eljárás volt folyamatban; a 2013-ban behajtott összeggel együtt 2014. június végéig összesen 53,3 millió forintot hajtott be a NAV ezen a jogcímen az érintett adózóktól.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A NAV közlése szerint a kötelező kamarai hozzájárulások behajtása 2013 negyedik negyedévében indult, ekkortól érkezett a kamaráktól nagyobb számban - 2014. június végéig mintegy 10 ezer - behajtási megkeresés. Az adóhivatalhoz érkező kamarai megkeresések feldolgozását követően haladéktalanul elindul a végrehajtási eljárás.

A behajtás folyamata gyakorlatilag nem tér el az egyéb behajtási eljárások menetétől, először inkasszót bocsát ki a NAV az érintett adós bankszámlájára. A végrehajtási eljárás minimum 5000 forint költséggel jár, amit az adós szintén köteles megfizetni (ezért is célszerű határidőben befizetni a kamarai hozzájárulásokat).

A NAV jelenleg és a jövőben is igyekszik teljes körűen, a jogszabályok maradéktalan betartása mellett a lehető legintenzívebben végezni behajtási feladatait - hangsúlyozta az adóhatóság.

A Magyar Nemzet nemrég arról számolt be, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) nyilvántartása szerint akár a 150 ezret is elérheti a 2014-es befizetést nem teljesítők száma. Dunai Péter, az MKIK főtitkára a lapnak azt mondta, a tavalyi év 5000 forintját mintegy 600 ezer vállalkozás fizette meg, az idei évre  csupán mintegy 440 ezer befizetést számoltak el.

Jöhet a kötelező tagság, ha nem kerül többe
Támogatja a kamarai rendszer továbbfejlesztését a BKIK, de minden területen fontosnak tartják, hogy a kisvállalkozások számára ez ne jelentsen többletköltséget.
A befizetéseket a vállalkozásoknak március 31-ig kell teljesíteniük minden évben. Az elszámolás egyik sajátossága, hogy a három éve bevezetett kötelező befizetések elszámolásánál a hátralékkal rendelkezőknél mindig a legkorábbi elmaradást írják jóvá, vagyis, aki az idén fizetett, de tavaly nem, annál az idei befizetést 2013-ra számolják el.

A tájékoztatás szerint azoknál a kamarai tagoknál, akiknél a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai alapján a NAK ellenőrizni tudta a 2013-as önbevalláskor bevallott tagdíjat, a díjbekérőben az ellenőrzés során megállapított tagdíjat tünteti fel. Akiknél NAV adatok nem álltak rendelkezésre, illetve a kamarának más információ nem állt birtokában, úgy természetes személyeknél 2 ezer, egyéb esetben 50 ezer forintos tagdíjat állapít meg a NAK. Sztornó számlát azok kapnak akik mentesülnek a tagság alól, vagy akiknél a kiszámlázott összeget a NAV adataival történt ellenőrzés alapján módosítani kellett. A tagdíjat csekken, vagy átutalással kell megfizetni.

.(Hogy mit és hogyan kell jelenteni, arról itt találja a részleteket.)

A kamara az idei tagdíj-önbevallás során megadott adatokat 2014 szeptemberéig összeveti a NAV-tól kapott adatokkal, a tagdíjszámlákat ezt követően küldi meg tagjainak. Ha az adatellenőrzés alapján megállapítható 2013-as tagdíj nagyobb, mint a tag által bevallott (vagy bevallás hiányában a kamara által kiszabott), akkor a NAK az ez alapján számított tagdíj összegét számlázza ki tagjainak. Amennyiben az adatellenőrzés alapján megállapítható tagdíj kisebb, jóváírásra nincs lehetőség - olvasható a közleményben.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo