Ezeket a beavatkozásokat helyi érzéstelenítésben vagy rövid altatásban végzik. Természetesen előfordulhat, hogy akár 24 órás megfigyelésre is szükség van a műtét után. A legtöbb ilyen operáció, mint például a méhszájplasztika, diagnosztikus és terápiás célt is szolgál egyben.
Méhszájplasztika, konizáció
A már említett hüvelyi folyás gyakori tünet, a szűrővizsgálatoknak fontos szerepük van az okok feltárásában. A méhszáj változása okozhat fájdalmas közösülést illetve vérzéseket, menstruációs zavarokat is. Ha a háttérben úgynevezett méhszájseb van – ami valójában nem is igazi seb – akkor különböző eljárásokkal lehet kezelni. Ha a gyógyszeres eljáráson túl a lézeres és a fagyasztásos beavatkozás sem segít, akkor hidegkéses eljárással, szikével történik a méhszájplasztika, vagyis visszaállítják, „visszaplasztikázzák” a méhszáj eredeti állapotát.
Amennyiben a méhnyakrákszűrés eredménye kedvezőtlen, azaz daganatos elváltozás állapítható meg, akkor a méhszájon egy kúp alakú bemetszést végeznek és eltávolítják a kóros részt, megakadályozva ezzel a szövetburjánzást. A hagyományos szike használatán túl elektromos késsel is történhet ez a fajta beavatkozás, az úgynevezett loop konizáció. Előnye, hogy nincsenek varratok és rövidebb a lábadozási idő is.
Szülés utáni műtétek
Talán kevesen tudják, de nemcsak esztétikai megfontolásból, hanem sokszor funkciózavarok rendezéséhez is szükség lehet nőgyógyászati plasztikára. A méhszájplasztikán kívül ilyen például a hüvelyplasztika. Szülés után a hüvely gyakran kitágul, elveszíti rugalmasságát, ez pedig a szexuális problémákon kívül a fertőzések gyakoriságával is járhat. A gát tájékának rugalmatlansága vagy extrém esetekben a hüvelysérv kialakulása pedig inkontinenciához is vezethet. Ezekben a helyzetekben a plasztikai sebészet sokat segíthet a komfortérzet és a megfelelő működések visszaállításában.
Természetesen a kismamáknak lehetőségük van a mell, a has, de még az intim tájék (kis- és nagyajkak) plasztikájára is, ha elégedetlenek testükkel vagy nehezen fogadják el a szülés utáni változásokat. Ezekkel a problémákkal többnyire nem szülész-nőgyógyászok, hanem kifejezetten erre (is) szakosodott plasztikai sebészetek foglalkoznak. A „mommy makeover” egy komplex csomag, amelyet hazánkban is egyre többen vesznek igénybe. Ezek a beavatkozások viszont nem igazán nevezhetők kisműtéteknek és a műtét utáni regeneráció is hosszadalmasabb.
A méhet érintő beavatkozások
A méh nehezebben hozzáférhető szerv, mint a hüvely vagy a méhszáj. Ma már gyakori a laporoszkópiás eljárás és a lézeres műtét ezen a területen. A méhen belül miómák, ciszták vagy a méhnyálkahártya különböző elváltozásai okozhatnak problémát. A tünetmentes miómák és ciszták akár maguktól is elmúlhatnak, ha nem növekednek, nem okoznak problémát, nincs szükség műtéti eljárásra. Folyamatos ellenőrzés szükséges a további teendők megállapításához.
A méhnyálkahártya rendellenes vérzése vagy megvastagodása indokolttá teheti az egészségügyi küretet. A beteg életkora, a hormonális változások nagyban befolyásolják ezeknek a tüneteknek a hátterét.
Sajnos olyan is előfordul, hogy terhesség során az embrió vagy a magzat elhal és erre utaló jelek csak későn jelentkeznek rosszullét, görcsök vagy rendellenes vérzés formájában. Ilyenkor úgynevezett missed ab műtétre van szükség, amely során a méhet kiürítik, az elhalt részeket eltávolítják, mielőtt fertőzések, visszafordíthatatlan változások alakulnak ki.
A méhet érintő műtétnek számít az abortusz is, mely a terhesség 12. hetéig végezhető el egynapos műtét keretében.
Összegzés
A nőgyógyászati műtétek rendkívül sokfélék lehetnek, a méhszájplasztikától a mióma eltávolításán keresztül a küretig. A legtöbb kisműtét után a beteg otthon lábadozhat, de kontrollvizsgálat minden esetben szükséges. Különösen fontos az ezeken a területeken végzett műtétek után a higiéniai szabályok betartása.