Nincs mit tenni: áremelésre kényszerülnek a cégek

A vállalkozások négyötöde árat fog emelni a közeljövőben - olvasható ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzéséből. Ami tovább árnyalja a képet, hogy 2005 óta egyetlen alkalommal sem számoltak ilyen magas arányban áremeléssel a válaszadók, valamint inflációt meghaladó emelkedést is most prognosztizáltak a legtöbben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A GVI féléves konjunktúrakutatásának két évtizede állandó eleme a hazai vállalkozók belföldi és külföldi értékesítési árak alakulásával kapcsolatos várakozásainak a felmérése. Idősoros elemzésükben ezúttal is a 2005-ös évet választották kiindulópontnak, hiszen így lehetőségük adódik összevetni a koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán háború idén áprilisig tapasztalható hatását a 2008-as gazdasági világválság jellemző tendenciáival – írják az elemzés készítői.

2022 áprilisában a vállalkozásoknak mindösszesen az 1 százaléka vélekedett úgy, hogy csökkenni fognak a belföldi értékesítési áraik a következő félévben – arányuk legutóbb 2017 és 2019 között állt hasonlóan alacsony szinten.

Mindeközben a válaszadók 78 százaléka jelezte, hogy nőni fognak az áraik, 4 százalékponttal többen, mint 2021. októberben és 18 százalékponttal többen, mint egy éve. A vállalkozások 2005 óta egyetlen alkalommal sem számoltak ilyen magas arányban áremeléssel – megközelítőleg is csak 2021 októberében (74 százalék) és 2006 októberében (72 százalék) –, valamint inflációt meghaladó emelkedést is 2022 áprilisában prognosztizáltak a legtöbben (25 százalék).

A hazai vállalkozások prognózisa a belföldi értékesítési áraik következő félévben
várható alakulásáról 2005. április és 2022. április között, százalék (Grafikonok forrása: MKIK GVI)

Az áprilisi adatokat létszámkategóriánként és ágazatonként is megvizsgáltak. A 10–49 fős és az 50–249 fős vállalatok számolnak leggyakrabban emelkedő értékesítési árakkal (91, illetve 82 százalék), míg az ágazatokat tekintve az építőipari és a kereskedelmi cégek vélekednek ugyanígy legnagyobb arányban (81, illetve 88 százalék).

Emellett az építőiparban (69 százalék) és a kereskedelemben (75 százalék) is kiemelkedően magas azok aránya, akik legalább az inflációval azonos mértékű növekedésre számítanak, de közel harmaduk még azt is meghaladó áremelést tervez.

A hazai vállalkozások prognózisa a belföldi értékesítési áraik következő félévben
várható alakulásáról 2022 áprilisában, létszámkategóriánként és ágazatonként, százalék

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo