Hol használhatók a faviconok?
A faviconok segítségével gyorsan, vizuálisan azonosítani tudjuk a böngészőben megnyitott lapokat. Ha például szeret több lapot nyitva tartani egyszerre, akkor a weboldal neve sokszor nem látszik, de a favicon igen.
Manapság a kedvenc ikonok közvetlenül a címsor felett jelennek meg, függetlenül attól, hogy vannak-e könyvjelzők a böngészőben vagy sem. Ha egy weboldalhoz nincs favicon, a böngésző egy általános böngészőszimbólumot jelenít meg.
A címsoron kívül a böngészési előzményekben, a könyvjelzősávban, az egyéb könyvjelzők alatt és sokszor a keresési eredményekben is megtalálhatók a faviconok.
Favicon létrehozása lépésről lépésre
Először meg kell tervezned, milyen legyen a kedvenc ikonod. A legtöbbször a logód a legjobb választás a faviconhoz. Ha a logód egy képből és szövegből áll, akkor általában a képet érdemes használni. Szöveget nem célszerű használni, legfeljebb 1 vagy 2 betűt. Ne feledd, hogy egy nagyszerű favicon mindig világos, egyszerű és emlékezetes.
Következő lépés a favicon elkészítése, ehhez többféle generátort is találhatsz az interneten, de többségük nehezen használható. A kiválasztott ikont be kell tenni egy legalább 32x32 pixeles képbe. Ha nem négyzetes az ikonod, akkor ki lehet négyzet alakra pótolni átlátszó részek hozzáadásával. Talán a leghasználhatóbb favicon készítő alkalmazás a Realfavicon, ezzel meg lehet ezeket a trükköket csinálni.
A legyártott ikonokból a 16x16-os képre mindenképpen szükséged lesz, ezt kell letölteni.
Végül a favicont hozzá kell adni a weboldaladhoz. Ez a WordPress sablonoknál nem mindenütt működik egyformán, de azért általában könnyű megtalálni, hogy hová kell feltölteni, a Divinél például a “Divi–>Téma testreszabása–>Logo–>Favicon Options” útvonalon jutsz a feltöltés helyére.
Ha azt szeretnéd, hogy kedvenc ikonjaid mindenféle eszközön megfelelően jelenjenek meg, lehet, hogy több méretre is szükséged lesz. Ami a formátumot illeti, eredetileg az összes favicon ICO-fájlként jött létre, de a modern webböngészők lehetővé teszik a PNG ikonok használatát is, egyes böngészők pedig támogatják a GIF, JPEG és SVG faviconokat is.
Általánosságban elmondható, hogy még ha mindent helyesen teszel is meg, időbe telik, amíg a keresőmotorok indexelik a kedvenc ikonokat.
Összefoglalva, a jó favicon szerves része a márkáépítésnek és weboldalnak.