Az egyik legfontosabb ok, hogy az internetezők száma folyamatosan gyarapszik, azaz évről évre egyre több emberhez lehet eljutni, illetve eljuttatni információkat az online térben. Éppen ezért, amikor friss vállalkozásba kezdünk, nem elég felszerelnünk egy irodát, gondolnunk kell azokra az emberekre is, akiket az interneten keresztül tudunk majd megszólítani, hiszen ahogy látszik is, a most sem lebecsülendő számuk folyamatosan emelkedik. Éppen ezért, ha szeretnénk, hogy az üzletünk sikeressé váljon, minél előbb érdemes belevágni a saját weboldal létrehozásába!
Weboldal létrehozása
Egy honlap létrehozásához manapság rengeteg lehetőség közül választhatunk, ha saját magunknak szeretnénk megalkotni a weboldalt, arra is létezik tökéletes megoldás, az IONOS tárhely szolgáltató weboldal készítője. Mindenek előtt néhány részletet át kell gondolnunk, hogy a kivitelezés egyszerűbb legyen.
Az elsődleges, hogy meghatározzuk a saját vállalkozásunk arculatát, a márkánk stílusát, illetve a vásárlók felé képviselt imázst! Fontos, hogy tudjuk azt, mit képviselünk, hogyan képviseljük, kik azok, akiket szeretnénk megszólítani, és mindezt milyen formában és módon szeretnénk megtenni. Ha világosan látjuk, hogy mi és milyen is a mi márkánk, vállalkozásunk, akkor ezt a leendő ügyfelek is látni fogják.
A következő nem elhanyagolható részlet, hogy pontosan mit is várunk a weboldalunktól, mit szeretnénk vele elérni, mi az, amit a honlapunkkal üzenni akarunk? Azaz például kereskedelemre használjuk majd, és így egy webáruházra lenne igényünk, esetleg csak egy online névjegykártyaként használnánk, illetve ott mutatnánk be a portfóliónkat, a korábbi munkáinkat. Ezek nagyon fontos részletek, amiknek az átgondolása segít, hogy pontosan azt a végeredményt kapjuk majd, amit szeretnénk.
Az online kommunikációnkra nagyon fontos ügyelnünk, hiszen ezen múlik szinte minden. Éppen ezért a tartalom, a szöveges elemek azok kiemelten fontosak. A szakmánkban könnyen lehet, hogy professzionális szakemberek vagyunk, de egy jó honlap szövegezés az bizony nagy falat. Ne reklámszöveget próbáljunk írni, hanem törekedjünk az informálásra. Ez elengedhetetlen egy új weboldal megalkotásakor, ha az ügyfelünk, illetve leendő ügyfelünk nem kap megfelelő tájékoztatást, mivel még nem kötelezte el magát, néhány kattintással egyszerűen odébb áll. Kerüljük el ezt, és törekedjünk arra, hogy a szövegünkből kiderüljön minden, amit a legelső lépéskor megfogalmaztunk a vállalkozásunkkal kapcsolatban. Ha szeretnénk azt sugallni, hogy mi megbízható és komoly vállalkozás vagyunk, akkor a megszólítástól kezdve a helyesírásig mindenre nagy figyelmet kell szentelnünk a hitelesség érdekében.
Domain regisztráció
Ezután már a gyakorlati lépések következnek, amilyen a domain regisztrációja. Itt érdemes arra törekedni, hogy .hu illetve a .com megoldásokat részesítsük előnyben. Így születik meg, amit a keresősávba írva a honlapra találnak majd a látogatók, lényegében az URL. Ha egy termék köré épül az arculat, illetve a keresőoptimalizálásnál is egy szóra szeretnénk találatokat elérni, akkor jó megoldás, ha ezt a kifejezést az URL-be is belefoglaljuk.
A következő lépés eldönteni, hogy milyen tárhelyünk legyen. Ahhoz, hogy zavartalanul és mindig elérhetően működjön a weboldalunk, ez nagyon fontos. Valamint amiatt is, hogy az oldal biztonságos legyen, hiszen a tárhelyszolgáltató biztosíthatja számunkra az SSL tanúsítványt, ami ehhez szükséges. Érdemes tehát a tárhelyszolgáltató kiválasztásánál erre is figyelni, illetve arra, hogy biztosítsák az elérhetőségüket, ami azért fontos, mert ha bármi probléma adódik a weboldallal, akkor több napos várakozás nem szerencsés.
Ezután a tartalomkezelő rendszer, (content management system, röviden CMS) kiválasztása a következő feladatunk. Ez az a felület, amit mi kezelünk, amin keresztül az esetleges termékeket, fotókat feltöltjük, ahol az oldalunk tartalmát szerkeszthetjük. Természetesen itt is több lehetőség közül választhatunk, manapság az egyik legnépszerűbb és legismertebb tartalomkezelő megoldás a WordPress, de emellett is léteznek könnyen kezelhető, gyorsan tanulható működésű CMS-ek.
Ha idáig eljutottunk, akkor már a célegyenesben vagyunk, és már csak néhány lépésre állunk attól, hogy az oldalunk elkészüljön. Ez az a pont, amikor a tervezésnek elkövetkezik az a része, aminek a legvégén elkészül a weboldalunk. Ehhez már minden a rendelkezésünkre áll, ha az előzőeknél sikerrel jártunk, tehát következhet a megvalósítás! A tartalomkezelő felületetek által biztosított sablonok közül találhatunk magunknak olyat, amit leginkább be tudunk építeni az oldal megjelenésébe. Mielőtt azonban nekiesnénk a számítógépnek, tervezzük meg az elemeket, amiből felépül majd. Legyen egy vizuális vázlatunk, amit a rendelkezésünkre álló eszközökkel valósítunk meg. Rajzoljuk meg magunknak előre, hogy milyen részekből álljon az oldal, ha eddig nem tettük ezt meg, ha pedig már látjuk a szemeink előtt a végleges képet, akkor vágjunk bele!
Ha felállt az oldal, akkor jönnek a beállítások és a bővítmények. Érdemes ezeket a hasznos extrákat alkalmazni, hiszen a legtöbb weboldalon van belőlük, nem véletlenül, hiszen megkönnyítik a látogatók, ügyfelek dolgát, de nem utolsó szempont, hogy a miénket is. Éppen ezért ne mondjunk le róluk mi sem, a kész sablonunkban találunk majd számukra helyet.
Ne feledkezzünk meg a keresőoptimalizálásról sem, hiszen ezzel biztosíthatjuk vállalkozásunk számára a jobb találati eredményeket, ami egy olyan végtelenül hatalmas olvasztótégelyben, mint az internet, kulcsfontosságú. Különösen azért, mert nem a mi vállalkozásunk az egyetlen, ami honlappal rendelkezik, hanem a konkurenseink is, viszont ha az előbbiekre mind figyelünk, akkor biztosan sikerrel járunk majd!