Merjek szakmát váltani?

Szüleink, nagyszüleink szájából olykor még hallhatjuk a „nyugdíjas állás” varázsszót a nosztalgikus áhítat hangján, de valljuk be őszintén: minket mindig is kirázott tőle a hideg! Ki akarna 40-45 évet lehúzni ugyanazon a munkahelyen – és egyáltalán: hol akadna manapság ilyen állás? Na ugye!

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Fő a rugalmasság!

Ha előbb nem, a koronavírus-járvány következtében egészen biztosan szembesült mostanra a 40-50-es korosztály is azzal, hogy a hosszú munkaviszonynál ma már sokkal nagyobb értéknek számít, ha rugalmasan tudunk alkalmazkodni a folyton változó gazdasági-munkaerőpiaci helyzethez, és képesek vagyunk váltani. Nem kevésbé igaz ez a kisvállalkozókra: nekik különösen fontos, hogy lehetőleg több lábon álljanak, és ha kell, akár teljes profilváltást hajtsanak végre.

De ha nem kerülünk is ilyen kényszerhelyzetbe, egy idő után akkor is szükségünk van új kihívásokra, szakmai megújulásra. A munkapszichológiai kutatások szerint 5-7 évente kifejezetten jót tesz, ha váltunk, és legalább részben valami újba kezdünk, mert különben nagy a kiégés és a motiválatlanság veszélye. Aztán vannak olyan élethelyzetek – például a gyesről való visszatérés, idős szülő gondozása munka mellett vagy egy költözés –, amelyek miatt más jellegű munkát kell keresnünk. Nagyon sokakban merül fel az igény több év alkalmazotti lét után vagy ha kisgyerek van a családban, hogy saját vállalkozásba kezdjenek, vagy olyan munkát végezhessenek, ami – részben legalább – home office-ban is ellátható. És persze olyan is van, hogy egyszerűen szeretnénk végre azt csinálni, ami igazán boldoggá tesz.

Bármi legyen is az ok, a váltás tartogat ugyan kockázatokat, de ha eljött az ideje, mindenképpen érdemes belevágni! Nem történhet baj, ha ésszel, átgondoltan kezdünk neki.

Hogyan vágj bele?

Aki olyan szerencsés, hogy már eleve tudja, mit szeretne csinálni, az az első és egyik legnehezebb lépésen már túl is van! Ha viszont még nem alakult ki a végleges elképzelésünk, fontos, hogy alaposan körbejárjuk a témát, mielőtt pénzt, energiát és időt fektetünk bele. Vegyük számba, hogy mik a legfontosabb elvárásaink az új szakmánkat illetően, és rangsoroljuk is ezeket.
  • jó kereseti lehetőség
  • könnyű elhelyezkedés
  • fix állás
  • szabad életforma, kötetlenség
  • rugalmas időbeosztás / távmunka
  • fix, egyműszakos munkaidő
  • szakmai kihívás
  • alkotó tevékenység / önmegvalósítás
Ha tudjuk, jelenleg melyek a legfontosabb szempontok számunkra, akkor máris leszűkíthetjük a kört: például, ha a magas fizetés és a könnyű elhelyezkedés a fő cél, akkor mindenképpen a hiányszakmák között kell keresgélni – manapság egyértelműen ilyenek a különböző informatikai szakmák. Junior fejlesztőként például könnyen el lehet indulni egy szakmai létrán. De ha vállalkozó kedvűek vagyunk, akkor jutalékos jellegű munkakörökben (mint a területi képviselő, ingatlanos, biztosítási üzletkötő) vagy saját vállalkozás indításában is gondolkodhatunk. Ha pedig végre azt szeretnénk csinálni, ami boldogsággal tölt el, akkor azt kell végiggondolni, mik azok a hobbik, tevékenységek, amiket szívesen csinálunk, illetve a legjobban illenek a beállítottságunkhoz, személyiségünkhöz. Járjunk nyitott szemmel és füllel, beszélgessünk ismerősökkel, ki mivel foglalkozik, és ilyen ötletek után kutatva nézzük az internetes információk tömegét is. Természetesen bármi is a prioritásunk, a személyes képességeinket, adottságainkat mindenképpen tartsuk szem előtt!

A szükséges ismeretek megszerzése

Ha sikerült leszűkíteni a kört (vagy ha már megvolt, álmaink szakmája), a következő kérdés, hogy rendelkezünk-e hozzá kellő szaktudással, és ha nem, hogyan szerezhető meg. Vannak olyan szakterületek, amelyek az úgynevezett átvihető képességek révén (ilyen például a szervezés, adminisztráció, műszaki ismeretek stb.) egy rövid betanulás után különösebb átképzés nélkül elláthatók. Ha az új választott szakterületünk is ilyen, vagy közeláll a korábbi szakmánkhoz, akkor szerencsénk van, és máris pályázhatunk. Amennyiben valami teljesen újba vágnánk, amit ráadásul nem lehet autodidakta módon elsajátítani, akkor megfelelő képzés után kell néznünk. A kínálat a legtöbb szakmában már igen nagy, és szerencsére nagyon sok tanfolyam már távoktatásban, munka mellett is végezhető, miképpen a főiskolai-egyetemi képzések is. Mindenképpen győződjünk meg arról, hogy minőségi, megbízható képzést és intézményt válasszunk: már a honlapjuk is adhat némi támpontot, de ha mód van személyesen tájékozódni, ne hagyjuk ki. Kérjünk referenciát ismerősöktől vagy akár a közösségi médiában. És ne sajnáljuk rá a pénzt: a szakmaszerzés egy hosszú távú befektetés, amivel ha jól sáfárkodunk, bőségesen meg fog térülni.

Ha megszereztük a kellő végzettséget, vagy ha nem is volt rá szükségünk, nem árt egy kis szakmai tapasztalatot szerezni. Keressünk olyan lehetőséget (akár ingyen, baráti vagy önkéntes munka formájában), amire aztán már hivatkozhatunk. Ha pedig vállalkozást indítanánk, azt feltétlenül ajánlott előbb a főállásunk mellett kipróbálni, és csak akkor váltani teljesen, ha már bejáratódott annyira, ami kellő alapot jelent a továbbiakhoz.

 

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo