A 3,6 milliárd font (csaknem 1800 milliárd forint) értékű tranzakció alapján a különböző formákban több mint ötszáz éve működő Royal Mail anyavállalatát – International Distribution Services (IDS) – hivatalosan Kretinsky EP Group nevű üzleti konglomerátuma veszi meg.
A hónapok óta formálódó adásvételi egyezmény jóváhagyását a munkáspárti brit kormány üzleti és kereskedelmi minisztere, Jonathan Reynolds jelentette be hétfőn.
Reynolds hangsúlyozta, hogy a kormány igen szigorú feltételeket szabott: ezek közé tartozik, hogy a brit kormány birtokában marad egy „aranyrészvény”, amely vétójogot biztosít a cseh nagybefektető esetleges olyan döntéseivel szemben, amelyek London szerint hátrányosan érintenék a Royal Mail közszolgálati tevékenységét vagy a brit költségvetést. Ennek alapján a brit királyi postaszolgálat központját nem lehet külföldre telepíteni, és a cégnek továbbra is Nagy-Britanniában kell adóznia.
Az EP Group mindemellett köteles tiszteletben tartani a postai szakszervezetekkel kötött bármilyen jövőbeni munkajogi megállapodást.
A tranzakciót jóváhagyták a postai dolgozók szakszervezetei is. A szakszervezetekkel kötött különmegállapodás tartalmazza egyebek mellett, hogy a mindenkori osztalék 10 százalékát a Royal Mail alkalmazottai kapják.
Daniel Kretinsky – aki a közép- és kelet-európai térségben elsősorban oroszországi kötődésű földgázkereskedelmi érdekeltségei révén ismert, és ezért Nagy-Britanniában nemzetbiztonsági vizsgálaton is átesett – régóta jelen van nagybefektetőként a brit gazdaságban: a West Ham United angol labdarúgóklubban 27 százalékos, az egyik legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat, a Sainsbury's anyavállalatában 10 százalékos részesedése van.