Úgy várták a 2015–2020-as uniós ciklus első pályázatait a kis- és középvállalkozások, mint gyerek a karácsonyt. Az OTP felmérése szerint az előző ciklusban pályázók 90 százaléka ugrásra készen leste az új operatív programokat. Olyannyira, hogy az első igazi nagy GINOP-tömegpályázatok július 9-ei kiírása után a szabad vállalkozási zónákban elérhető 10 milliárdos keretösszeget azonnal 30 milliárdra emelték az előzetes igények láttán.
Extrajogok a szabad vállalkozási zónákban
Az elmaradott vidékek iránti hirtelen érdeklődés javarészt az új pályázati lehetőségekben elérhető előnyöknek köszönhető.
Fejlesztési adókedvezmény
Az adózót a kedvezmény abban az esetben illeti meg, ha a szabad vállalkozási zóna területén üzembe helyezett és üzemeltetett beruházás jelen értéken legalább 100 millió forintot ér. A társasági adó legfeljebb 80 százalékáig vehető igénybe a kedvezmény.
Szociális hozzájárulási adó kedvezménye
A szocho-kedvezmény legkorábban a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházás üzembe helyezésének hónapjától vehető igénybe az üzembe helyezést követő 60. hónapig (5 év). Az új munkavállaló foglalkoztatásának első két évében a bruttó munkabérnek, de legfeljebb 100 ezer forintnak a 27 százaléka az igénybe vehető részkedvezmény, míg a foglalkoztatás harmadik évében már csak a 14,5 százaléka.
Szakképzési hozzájárulás kedvezménye
2013. január 1-jétől a szakképzési hozzájárulás alapját csökkenteni lehet a szabad vállalkozási zónában működő vállalkozás által foglalkoztatott új munkavállaló után, amennyiben a vállalkozás szociális hozzájárulási adókedvezményt is érvényesít. Az adókedvezmény új munkavállalónként legfeljebb 100 ezer forint adóalapig vehető igénybe a foglalkoztatás első két évében.
Az, hogy a népszerű pályázati kiíráson a speciális övezetben tevékenykedő kereskedő és szolgáltató vállalkozások is indulhattak, mindenképpen növelte az idesorolt települések népszerűségét. Mint ahogyan az is, hogy az itt működő gyártó és feldolgozócégeknek akár 70 százalékos támogatási intenzitás is lehet a jutalmuk.
A Goodwill szakértőjének tapasztalatai szerint a pályázati kiírások megismerését követően egyszerre népszerűvé váltak a Pest megyéhez közeli Nógrád megye szabad vállalkozási zónába sorolt települései.
– A közép-magyarországi vállalkozások – részben a pályázati lehetőségek beszűkülése miatt – gőzerővel keresik az itt eladó vagy bérbe adó ingatlanokat. Sokan tervezik, hogy a kedvező támogatás kihasználása érdekében vidékre költöztetik a tevékenységüket, ott vesznek fel munkatársakat. Jóllehet a telephely-bejegyzést követően azonnal indulhatnak a már említett pályázati kiírásokon, a kiköltözők csak hosszú távon fogják a települések gazdasági életét pozitívan befolyásolni – vélekedett Veres Ilona.
És a nehézségek
Ezek a kistérségek többségükben nem véletlenül számítanak hátrányos helyzetűnek. Infrastruktúrájukat látva például sokszor balkáni állapotokkal szembesülnek az odaérkezők. A legszegényebb régiókban – jellemzően Kelet- és Dél-Magyarországon – elmarad a csatornázottság az országos átlagtól: sok helyütt az ötven százalékot sem éri el. Hasonlóan rossz a helyzet a vezetékes ivóvíz, a gázhálózat vagy az utak terén.
A helyben rendelkezésre álló munkaerő képzetlen: a 30 százalék feletti munkanélküliséggel küzdő kistérségekben az álláskeresők között csak elvétve akad szakmunkás vagy magasabban képzett. Aki fizetőképes keresletre vágyik, az sem itt találja meg a számítását. Az egy főre jutó jövedelem az országban itt a legalacsonyabb: az öt legszegényebb kistérségben a 2014-es adatok szerint havonta kevesebb, mint kilencvenezer forintból kell a helyieknek megélniük.