Még a csőtörést is észleli az intelligens épület

Az okostelefon és az okostévé után egyre inkább szeretnénk, ha az otthonunk is okossá alakulna, ráadásul egyre több olyan eszköz kerül forgalomba, amely már eleve rendelkezik ’smart’, azaz okos funkcióval is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kevesen tudják, de mást jelent az okosotthon és az intelligens épület, mi a különbség a kettő között? Az intelligens épület emberi beavatkozás nélkül, vagy minimális beavatkozással optimálisan működteti a kívánt funkciókat egy rendszeren belül - hangsúlyozza Nagy Magdolna, épületautomatizálás-szakértő. A rendszer részét képezheti gyakorlatilag bármi, ami a villamoshálózat része. Egy intelligens épület kialakítása ideális esetben már a tervezőasztalon kezdődik, de lehetőség van akár meglévő épületeknél is.

Nagy Magdolna épületautomatizálás-szakértő (Fotó: HelloFuture)
Okosotthon egy vagy több különböző gyártó termékével/rendszerével fedjük le a kívánt funkciókat. Ilyen esetben az okostelefonunkról tudjuk irányítani egy applikáció segítségével az adott funkciót vagy ellenőrizni tudjuk az adott eszköz, ebben az esetben nem beszélhetünk automatizálásról, hiszen emberi beavatkozással szükséges vezérléshez. Ekkor már okos otthonról beszélünk, viszont számtalan lehetőségtől esünk el, amely adott lenne egy intelligens épület esetében. És meg kell említenünk az okos eszközökkel felszerelt otthonokat is, amikor használnak ugyan valamilyen okos megoldást tartalmazó berendezést, de ezek nem kapcsolódnak egymáshoz, de lehetnek külön gyártó termékeit és nem feltétlen fednek le egy teljes funkciót. Ilyen esetben nem beszélhetünk okos otthonokról. A  HelloFuture csapata tervezőként és kivitelezőként is segít megtalálni az optimális eszközöket és megoldásokat egyebek között fűtésvezérlés, világításvezérlés, árnyékolástechnikai automatizálásara, valamint a beléptető rendszerekre és biztonságtechnikára. „Mindig a feladathoz és az igényeknek megfelelően javaslunk rendszert. Ma már nem számít luxusnak az épületautomatizálás, magánlakásoknál és ipari területeken egyaránt nagyon gyakori az „okosítás” - mondja Nagy Magdolna. - „Amikor megkeresnek minket, egyik legfontosabb kérdés, hogy új építésű vagy már meglévő az épület, van-e lehetőség hozzányúlni a villamos hálózathoz. De ha nincs, az sem gond, mert akkor aszerint választunk technológiát, itt dől el, hogy vezetékes, vagy vezeték nélküli rendszert ajánlunk.” Mindkét esetben épülhet ki komplett rendszer, minden funkciója ugyanúgy alkalmazható. A beépítendő rendszer árát nem elsősorban ez befolyásolja, hanem az, hogy mennyi funkció kerül bele, mekkora épületről van szó, milyen bonyolultságú programozásra lesz szükség. A szakértő szerint egy komplett épületautomatizálás átlagosan egy új épület bekerülési értékének 5 %-as körül mozog, de természetesen az igények határozzák meg a végleges összeget. Néhány egyszerű példa még, hogy egy 21. századi intelligens épületek milyen további hétköznapi dolgokban is segítheti életünket:

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo