Márkaépítés négy lépésben

Hogyha éppen nem megy, vagy mehetne jobban is a bolt, alacsonyabbak az eladások, forgalomcsökkenés tapasztalható, és akkor Magyarországon szinte mindig elhangzik a varázsige: „Kéne egy kis marketing!” Szakértőnk írásában rávilágít, hogy mi a probléma ezzel a hozzáállással.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A „kis marketing” fogalomköre annyira megfogható, mint egy bárányfelhő, így a kérdés tehát nem az, hogy egy vállalkozás számára mi a marketing – hiszen a kkv piacon ez túlnyomórészt reklámot, reklámaktivitást jelent – hanem az, hogy milyen céljaink vannak, kit és milyen célzattal kívánunk elérni, megszólítani.

2016-ot írunk, amikor a vállalkozások és a célcsoportok közötti „szerepek” pontosan ugyanazok, mint 1.000 éve, az egyik fél termel, a másik fél fogyaszt. Egy dolog azonban biztosan megváltozott, a piacok ma már a fogyasztói elvárások alakulása szerint formálódnak, és a technológia fejlődésének köszönhetően a fogyasztó számára is zavarba ejtően nagy spektrumon érkezik a kínálat. Korunk legnagyobb marketingkommunikációs kihívása abban rejlik, hogy az ehhez a bődületes kínálathoz tartozó kommunikációt úgy építse fel, hogy az a legnagyobb profit realizálása mellett a legmagasabb fogyasztói haszon elérését segítse, és folyamatosan illeszkedjen a piacok aktuális kommunikációs szokásaihoz, az őket körülvevő marketingkommunikációs trendekhez.

Kép: Fotolia

A legfontosabb korlát a célcsoport

A marketing szakma szakemberei azonban felismerték, hogy a technológiai fejlődésben is vannak korlátok, az első és legfontosabb, maga a célcsoport. Képzeljük csak el, ha minden egyes reklám, hirdetés ugyanolyan lenne, csak a reklámozott termék névben, árában, elérhetőségében és csomagolásában lenne különbség, de mindegyik hirdetés ugyanúgy lenne felépítve, ugyanazokkal a színekkel, betűtípusokkal, szlogennel, esetleg zenével, narrációval, stb. Követhetetlen lenne a dolog, egyszerűen nem lennének képesek az emberek megkülönböztetni az egyes hirdetéseket, tehát a termékeket sem.

Még spórolnak a marketingen a hazai kkv-k
Továbbra sem számítanak a marketingbüdzséjük emelésére a hazai kkv-k – derül ki egy friss felmérésből. Az idei évben elsősorban új vevők, új piacok meghódítására, és a tanulásra, kompetenciafejlesztésre koncentrálnak majd.
Mindezek ismeretében abszolút logikus és szükségszerű következmény a márkák eltérő kommunikációja, ami az első és legfontosabb megkülönböztető jegye egy terméknek, egy szolgáltatásnak. Szokták hangsúlyozni az első benyomás fontosságát, hogy milyen lényeges az első találkozás, és ma egy fogyasztó első körben nagy valószínűséggel nem a konkrét termékkel, szolgáltatással találkozik, hanem annak valamilyen kommunikációs megnyilvánulásával, azaz itt dől el, hogy adott márka és a potenciális célcsoport között létrejön-e bármilyen kapcsolat?

A márkaépítés nem egy túl régi dolog, viszont a piacok, a versenyszféra felgyorsult fejlődése és a marketingkommunikációs terek robbanásszerű modernizálása az egyik leggyorsabban fejlődő marketing ágazattá emelte. Érdekes megfigyelni, hogy a nagy márkák, mint a Google, a Coca Cola, az Apple vagy a Nike hová el nem jutottak márkáik által. Persze nem ugyanakkora büdzséjük van, mint egy kis cégnek, de értelemszerűen más nagyságrendű céljaik is!

Alapok nélkül nem lehet építkezni

A legáltalánosabb hiba a kkv-k világában az, hogy sokan eszköz oldalról közelítenek, és nem az eszközöket állítják a célok szolgálatába. „Kellene egy Google Adwords kampány, vagy egy jól működő Facebook oldal és egy weboldal”, - hangzik el sokszor. A kkv-k esetében tíz alkalomból nyolcszor ezzel találkozunk. Valóban a kommunikációs csatornáktól kell várnunk azokat az eredményeket, amelyeket célul tűztünk ki? A kommunikációs vagy más néven disztribúciós csatornák azért felelnek, hogy az üzeneteinket eljuttassuk a célcsoportjainkhoz. Azonban kellő és önálló márka identifikáció nélkül, nem lesznek egyedi, megkülönböztető üzeneteink, így hiába fogjuk azokat a csatornákat, eszközöket használni, melyek a leghatékonyabbak lehetnek, eredménytelenek lesznek a kampányaink. Mitől lenne más egy kkv-s Facebook oldal, weboldal vagy hirdetés? Ettől, hogy tudjuk, kik vagyunk, mi a márkánk és egyedi üzeneteink vannak. Megfelelő üzeneteket is csak akkor tudunk alkotni, ha az alapoktól építjük fel, tudatosan a kommunikációnkat, és nem vagyunk türelmetlenek, hanem kitartóan ezeket használjuk.

Hogyan lehet a márkánk a fogyasztó legjobb barátja?
Kissé bizarrnak hangzik, ha egy felnőtt nő barátjának tekinti a diétás kóláját, ám a valóságban a márkahűség valóban így működik. Igazi kapcsolatot kiépíteni nem könnyű feladat, de mindenképpen megéri, hiszen a vásárlók könnyedén átállhatnak egy másik termékre, ha nincs érzelmi kötelék, ami miatt ragaszkodnának a termékünkhöz.
Márkastratégiára van szükség ahhoz, hogy az üzeneteink konzisztensek, beazonosíthatóak, karakteresek legyenek. Enélkül minden egyes költés, kidobott pénz lehet, és sajnos a kkv-s piaci szereplők nagy része ezt is teszi. Mind e mellett – optimális esetben – a reklámköltések csupán, kampányszerű, taktikai, rövidtávú hatással bírnak, hiszen a reklám alapvetően fogyasztásra ösztönöz, termék vagy szolgáltatás, ár és csomagolás bemutatása mellett. Ez pedig azt a kérdést veti fel, hogy képes-e ma a klasszikus reklám brandet építeni? A válasz természetesen nem. Ma már nem. Túl sok az impulzus, a kommunikációs zaj, a felület, ahonnan a célcsoportra ömlik az információ. Akkor felvetődik a kérdés, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy márkánkat építsük?

Türelem nélkül nem megy

A márkaépítéshez alapvetően 4+1 dolog kell: célok, stratégia, idő, pénz és a +1: türelem – ezek a változók cégmérettől függetlenek. Nem szabad elfelejteni, hogy a márkánk nem olyan, amilyennek mi gondoljuk, hanem olyan, amilyennek mások gondolják. Egy márka mindannak összessége, ahogyan a fogyasztó megéli az interakciókat, a termékek, a szolgáltatások által okozott „hasznot”, élményt.

A nemzetközi piacokon már nagy sikerrel alkalmazott „brand activation”, azaz márkaaktiváció, a modern márkaépítés új evolúciós szakasza. A titok nyitja egyszerű, más fókuszterületei vannak, mint a reklámnak. Míg a reklám alapvetően üzeneteket közvetít, rövidtávú vásárlóösztönző hatása van, benyomásokat kelt, esetenként cselekvésre ösztönöz, addig a márkaaktiváció a személyes bevonódást célozza, fogyasztói élményeket/ emlékeket teremt, az emlék pedig automatikusan kötődést (érzelmi és/ vagy racionális) generál a célcsoport körében. Ez felételezi például olyan márka kontextusok kialakítását is, ami újszerű és más megvilágításba helyezi a brandet.

Mivel Magyarországon már elérhető és alkalmazható a négy lépcsős brandaktivációs modell, már több kkv életében bizonyított, tehát a dolog alapvetően nem pénz kérdése, hanem a know-how-jé. Aki ismeri és tudja alkalmazni, az a márkaépítését egy új, a jövőbe mutató evolúciós szakaszba tudja érkeztetni. Erről a 4 lépcsős brand aktivációs modellről lesz szó a III. Magyar Marketing Fesztiválon, 2016.01.28-án.

Hinora Bálint Hinora  Marketing  Group

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo