A Kínai–Kelet-Közép-Európai Együttműködési csúcstalálkozó (16+1) központi elemeként létrejött a Kínai–Közép-Kelet-Európai Bankközi Szövetség Megalapítását Szolgáló Együttműködési Megállapodás, amely a közép-kelet-európai régió fejlesztési intézményeit tömöríti. Az együttműködés keretében zajló közös munka minden évben másik résztvevő ország fejlesztési intézményének elnöksége alatt zajlik majd. Fontos diplomáciai és üzleti siker, hogy a sort a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnöksége nyitja meg.
A China Development Bank (CDB) 2015-ben tett javaslatot a Kínai – Közép-Kelet-Európai Bankközi Szövetség létrehozására. A Kína és 16 térségbeli ország között már létező együttműködés alapján a szervezetbe az adott országok fejlesztési bankjait, intézményeit hívták meg a gazdasági-pénzügyi együttműködés erősítése, valamint további üzleti alapú együttműködési lehetőségek kidolgozása érdekében.
A megállapodás keretein belül a tagállamok fejlesztési bankjai szoros együttműködésre törekszenek: nemcsak eddigi fejlesztési tapasztalataikat osztják meg, de fontos szerepe van a jövőbeni közös lehetőségek kihasználásának is. A megállapodás révén a fejlesztési intézmények összehangoltan térképezhetik fel a beruházásokhoz és közös projektekhez szükséges pénzügyi és pályázati eszközöket és mód nyílik a források felhasználási irányának meghatározására is.
A Budapesten zajló tárgyalások mellett szándéknyilatkozatot írt alá a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában álló MFB Invest Zrt. és a kínai tulajdonban álló Chi Fu Investments, melynek értelmében a felek kifejezték szándékukat egy közös magántőkealap létrehozására. Az alap kiemelt célja a tervezett közös befektetések révén a magyar gazdaság fejlesztése, illetve a magyar vállalkozások magas hozzáadott értékű fejlesztési beruházásainak támogatása.
A szándéknyilatkozat értelmében az együttműködő felek elkötelezték magukat a finanszírozási piac hiányosságainak felszámolása mellett. A Chi Fu Investments és az MFB Invest közös alapja a tervek szerint magyar vállalatokba fektet tőkét, jelentősen hozzájárulva a vállalkozások nemzetközi versenyképességének növeléséhez. Az alap tőkéjéhez 50%-50%-ban járul hozzá a Chi Fu és az MFB.
A szándéknyilatkozat aláírását követően véglegesítésre kerülnek a tőkealap létrehozásának részletei, az alap várhatóan 2018 közepén kezdheti meg működését.