A szakszervezetek többsége eddig is jól tudta, a kormány semmibe veszi a szakmai és szociális javaslataikat, hiszen a munkavállalók érdekeit és életét befolyásoló nagy döntések előtt sem méltatja érdemi párbeszédre az érdekvédőket – olvasható a MASZSZ közleményében.
A kata és legutóbb a rezsi szabályok megváltoztatásának módja azonban minden eddiginél jobban bizonyítja, a jelenlegi hatalom akkor sem kíváncsi az egyes társadalmi csoportok, így a szakszervezetek érveire vagy javaslataira sem, ha a miniszterelnök Brüsszelben elkötelezi magát az érdemi egyeztetésre és párbeszédre. Márpedig, mint ismert, az EU-s helyreállítási alap megszerzése érdekében Orbán Viktor miniszterelnök éppen mostanában fogadta el a kitételt, miszerint a kormánynak a jövőben az általa kezdeményezett jogalkotást megelőzően időt kell hagynia a társadalmi egyeztetésre.
Ezt a fogadalmát azonban máris megszegte, hiszen rapid módon, egyeztetés nélkül módosította a kata szabályokat, nagy ütést mérve ezzel – újfent – a társadalmi szervezetekre – magyarázza a MASZSZ elnöke. Végtelenül rossz üzenet ez az érdekvédőknek és a munkavállalóknak is – véli. Mit várhatnak ezek után a szakszervezetek, például a minimálbér tárgyalásokon?
Zlati Róbert szerint a Kisadózó Vállalkozások Tételes Adója mostani megváltoztatásának módja intő jel az ősszel kezdődő bértárgyalások előtt, ezért jó lesz a szakszervezeteknek minden váratlan fordulatra is felvértezve ülni a tárgyalóasztalhoz a kormány képviselőivel. - A történtek után nem árt, ha résen leszünk, s ha kell, együtt követeljük az érdemi párbeszédet, a tárgyalásokon résztvevő minden szereplő komoly javaslatának a figyelembe vételét, megfontolását, s ha arra érdemes, akkor az elfogadását is – szögezte le az elnök.