A katatörvény változásának bejelentésére a pénzintézetek érthető módon átmeneti szabályozásokat hoztak a katás vállalkozások jelzáloghitelezési gyakorlatában. Van bank, aki átmeneti jelleggel az új szabályok kialakítása miatt nem tud a katás jövedelemmel rendelkező vállalkozóknak lakáscélú hiteleket nyújtani, míg egyes pénzintézetek csökkentették a bevételekből származó elszámolható jövedelmek mértékét. A gyorsan változó piacon elengedhetetlen lesz a szakértői segítség igénybevétele, akik naprakészen ismerik az egyes pénzintézetek feltételeit.
Csökkentett, például 15 százalékos diszkontált jövedelemmel számolva már jelentősen csökkennek a katás vállalkozók hitelképességi mutatói. Mutatjuk a számokat:
A Duna House számításai szerint legrosszabbul a 10 millió forintos éves bevétellel rendelkező vállalkozók járnak, akiknek eddig 6 millió forintos jövedelmet igazolt a NAV éves szinten, ez havi 500 ezer forintos összeggel számolva, a jövedelemarányos törlesztőrészlet-szabályozás szerint 60 százalékig, vagyis 300 ezer forintig volt hitellel terhelhető.
Ennek maximális kihasználása mellett így akár 36 millió forint hitelt is fel tudtak venni otthonteremtési céljaikhoz a kérelmezők. Azonban, ha 15 százalékkal kevesebb jövedelmet fogad el a bank, akkor csak 425 ezres havi jövedelemmel kalkulálhatunk, amit már csak 50 százalékig terhelhetünk törlesztőrészlettel, így a maximálisan felvehető hitelösszeg 10,5 millió forinttal kevesebb lesz ugyanolyan felételű hitelkonstrukció esetén.
A katás bevételt eddig maximalizálók 6,5 millió forinttal kevesebb összeget igényelhetnek, míg a keretösszeg felét elérők (6 millió forintos éves bevétel) 3 millió forinttal kevesebbet, mindössze 15 millió forint lakáshitelt tudnak felvenni a jelenlegi szabályozás alapján.
Az egyes pénzintézetek által nyújtott feltételekben jelentős különbségek lehetnek, így hitelfelvétel előtt minden esetben érdemes pénzügyi szakértővel konzultálni.