Kibertámadások, amelyek beírták magukat a történelembe

Az orosz-ukrán háború kirobbanása után a világhálót elözönlötték az információs adatbiztonságról, kibertámadásokról és a kiberhadviselésről szóló cikkek. Vállalatok és államok fennállása is múlhat a megfelelő védekezésen - amikor már testközelbe kerül a veszély, akkor könnyen súlyos üzleti veszteséget okozhat egy támadás. Ilyen esetben a szakértők csak kárfelméréssel és helyreállítással tudnak utólag foglalkozni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Cikkünk szakértője, Földesi László Ákos, a Systemfarmer Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondja, hogy nagyságrendileg 300-500 millió forintos károkat 2-3 millió forint előzetes ráfordítással ki lehet védeni, de tanulságosak lehetnek a leghíresebb kibertámadások is. „Az évek során számtalan kibertámadásról szóltak az IT krónikák, de néhány esetre még biztosan évtizedekig emlékezni fogunk, hiszen jelentős hatással voltak arra, hogy a vállalatok és országok milyen IT biztonsági eszközöket vetnek be működésük és adataik védelmére” – állítja Földesi László Ákos, aki munkája során napi szinten foglalkozik céges informatikai biztonsággal.

A Morris-féreg (1988)

Robert Trappan Morris, a New York állambeli Cornell Egyetem hallgatója volt az első, aki internetes férget hozott létre. Ugyan a világháló leghíresebb csúszómászóját csupán a kibertér nagyságának feltárására szánta, a virtuális féreg hamarosan vírussá fejlődött, az általa okozott kár pedig 10-100 millió dollárra tehető. Mr. Morris jelenleg egyetemi docens a Massachusetts Institute of Technology egyetemen.

Michael Calce, akit csak MafiaBoy-ként ismerünk

Ha nem rémlik a 2000-es év legnagyobb IT szenzációja, nem baj, akkor mi felelevenítjük: februárban egy kanadai középiskolás DDoS (szolgáltatásmegtagadással járó támadás) támadást indított olyan óriási kereskedelmi website-ok ellen, mint a Yahoo!, Fifa.com, eBay.com, és több tucat más oldal is Michael Calce áldozatává esett. MafiaBoy ma ugyan már nem számítógépes hackerként, hanem elismert biztonsági szakértőként keresi a kenyerét, de a Rivolta néven elhíresült támadás 1.2 billió dolláros károkat okozott a vállalatoknak.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo