Fenti tartozásokon belül összesen 2742 cég neve szerepel azon a listán, amelyet az adóhatóság a 100 millió forintnál nagyobb összeggel, 180 napnál hosszabb idő óta tartozó cégekről tesz közzé. Ez a szám az egy évvel korábbihoz képest 5,4 százalékos növekedést jelent, ám az adótartozások teljes összege - beleértve a kisebb cégeket és a magánszemélyek tartozását is - ugyanez idő alatt 4 százalékkal mérséklődött.
Öt éve, negyedévenként
Az adóhatóság 2007-től negyedévenként frissítve hozza nyilvánosságra a 100 milliónál többel tartozó cégeket. Öt évvel ezelőtt az első negyedévi összesítésben még 523 cég neve szerepelt, a folyamatos növekedés elsősorban azzal magyarázható, hogy egyes társaságok a kezdetek óta újra és újra felkerültek a listára, ha 100 millió forinttal tartoznak. A közzétett cégek mintegy 75 százaléka felszámolás alatt álló vállalkozás, de a listáról csak az eljárás befejezése után kerülhetnek le, addig „bérelt" helyük van a nyilvántartásban. A többi cég pedig abban az esetben törölhető, ha tartozásukat kiegyenlítik, vagy a bűvös százmillió forint alá „tornásszák" magukat. Ezt a folyamatos változást mutatja, hogy a legutóbbi listán szereplők között 266 neve először szerepel a listán, 518 viszont most lekerült onnan. Tény, hogy a teljes 2215,4 milliárdos adótartozásból 1674,9 milliárd forint a nem működő gazdálkodóknál jelentkezik, míg a mintegy 360 ezer működő vállalkozás adótartozása „csak" 364,7 milliárd forintra rúg. (A cégek azonban nemcsak az adóhatóságnak, hanem egymásnak is tartoznak.)
Behajtás - minden fronton
Az egyre intenzívebb hátralékbehajtási intézkedések hatására az elmúlt évben valamennyi adóskörben csökkent az adótartozás állománya. A NAV kimutatása szerint a működő gazdálkodók hátraléka - az egyre tömegesebb behajtási cselekménynek, felszámolásnak és végelszámolásnak köszönhetően - egy év alatt 12,4 százalékkal mérséklődött, ami pénzben kifejezve 51,5 milliárd forintot jelent. Elriasztó adatokkal szembesülhetünk a behajtási intézkedések körében. Röviden összefoglalva: az inkasszók száma 27,3, a követelésfoglalások száma pedig 67,7 százalékkal növekedett egy év alatt; 24,6 százalékkal több jövedelemletiltásra, 18,3 százalékkal több ingatlan-végrehajtásra került sor, és 14,4 százalékkal nőtt a lefoglalt gépkocsik száma.
A szigorúbb hatósági eljárások ellenére az esetek többségében olyan cégekkel állunk szemben, amelyeknek már eltűnt vagy eltüntették minden vagyonát, értékét, és a végső aktus, a felszámolás révén a hitelező aligha számíthat jogos követelése megtérülésére. Ezt erősíti, hogy a NAV kimutatása szerint a hatalmas adótartozás 75,6 százaléka a már nem működő cégeknél jelentkezik. Márpedig a gyakran évekig tartó felszámolás után szerencsés esetnek mondható, ha a megtérülés eléri a 3-5 százalékot.
Minden második adós budapesti
A feketelista.hu az első kétszázat elemezve megállapítja, hogy az érintett cégek több mint a fele (50,8 százaléka) a fővárosban van bejegyezve. A nagyadósok között számos ismert, nagy múltú céget találunk. Így: a miskolci DAM Steel Speciális Acélgyártó Rt., a budapesti Fékon-Tex, az egri Berva Finomszerelvénygyártó Rt., a kecskeméti Euro Möbel Kft., a Csepeli Fémmű Rt, a Transelektro Zrt, az Ikarus Holding Zrt., a MÁV Hídépítő Kft., a Cornexi Zrt., a Bábolna Mezőgazdasági Zrt., a Budapesti Vegyiművek Zrt. Feltűnően sokszor olvasható kis településeken bejegyzett cégek neve. Több mint 100 millió forint adótartozása van például a tiszabezdédi Szitor Kft.-nek, a szarvaskői Vergano Építésszervező Kft.-nek, a nagylóci Mapifkő Kft.-nek, a pélyi Ingatlanfejlesztő Kft.-nek.
A nagyobb városok közül Debrecenben található a legtöbb (52) százmillió fölötti adós cég. Egy év alatt néggyel nőtt is a számuk. Nyíregyházán kilenccel többen lépték át a kritikus százmilliós küszöböt, már harminckilencen vannak. Az is szemet szúr, hogy Tatabányán, Székesfehérváron, vagy Kecskeméten több nagyadós található, mint a náluk nagyobb gazdasági súllyal bíró Győrben, Szegeden vagy Pécsett. (Mindenképpen érdemes volt nyilvánosságra hozni a visegrádi helyi lap februári számában a városi adóslistát, mert a megjelentetés előtt többen rendezték tartozásukat, illetve a közzététel megismétlésétől tartva aki tud, fizet - mondta Visegrád polgármestere.)