Kétmilliárd jár a jogdíjakból

Az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) a napokban több mint 2 milliárd forint begyűjtött jogdíjat fizet ki 66 ezer zenésznek, színésznek a 2016. évi felhasználások után.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A televíziós ismétlési jogdíjak felosztása eredményeként összesen 330 millió forintot kap 8 800 színész. Ez 40 millió forinttal több, mint tavaly. Az egy művész számára kifizetett legmagasabb jogdíj 1,6 millió forint volt, vele együtt 16 színészművész jogdíja haladta meg az egymillió forintot, míg az átlagos jogdíj összege megközelítette a 40 ezer forintot. A televíziós ismétlési jogdíjak felosztása során az EJI közel 4 600 műsorismétlést dolgozott fel.

Kép: Pixabay

A legtöbb rádiós jogdíjat magyar zenész kapja

A hangfelvételek 2016. évi rádiós játszásai alapján az EJI az idén 1,5 milliárd forintnál is több jogdíjat fizet ki közel 53 ezer zenésznek. A legmagasabb jogdíj meghaladja az ötmillió forintot, közel 100 előadó több mint egymillió forintot kap. Az EJI 8,5 milliót is meghaladó rádiós elhangzást dolgozott fel.

Kevesebb kedvezmény jár a jogdíjak után
Az OECD BEPS cselekvési tervének részeként hazánk átalakítja a jogdíjkedvezmények rendszerét. Az új szabályok 2016. július 16-tól léptek életbe, melynek hatására lényegesen csökkennek a kapott jogdíj alapján érvényesíthető kedvezmények. A módosítások a társasági adón kívül a helyi iparűzési adót is érintik.
A háttérzenék után az EJI idén is jogdíjat fizet. Az egyesület hetvenmilliónál is több, az éttermekben, kereskedelmi üzletekben ténylegesen elhangzott műsorszám elhangzást dolgozott fel, az összesen 30 millió forint jogdíjból pedig 23,5 ezernél is több zenész részesült. Mivel a kereskedelmi üzletek csekély összegű előadói jogdíjat fizetnek, ez a jogdíj eredményezi messze a legkisebb átlagos jogdíjat, amelynek összege alig haladja meg az 1200 forintot.

Még mindig keresettek a félévszázados dalok

Külön jogdíj jár a zenészeknek az 50 évnél régebben kiadott dalaik után.  Az itthon 1962 és 1965 között kiadott  felvételek közül még ma is közel 1200 van kereskedelmi forgalomban, amelyek elkészítésében kb. 450 előadó, zömében magyar zenész vett részt. Az érintett előadók részére az EJI 18,3 millió forintot fizet ki, egymillió forintot meghaladó díjazásban két előadó részesül.

Mibe kerül, ha szól a zene a boltban?
Zene az kell, mert körülölel… Idézhetnénk stílusosan az ismert sorokat. Ám a lelkünkre ható muzsikáért a vállalkozásoknak mélyen a zsebébe kell nyúlnia a jogdíjak miatt. Utánanéztünk, hogy kinek, miért és milyen mélyen kell abba a zsebbe nyúlni.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo