Munkavállalóik kapcsán azoknak a külföldi vállalkozásoknak is adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezhet Magyarországon a NAV felé, amelyek egyébként itt nem bejegyzésre kötelezettek. Nem véletlen, hogy évről évre az adóhatóság is felhívja a figyelmet erre a teendőre, de most Vizer József, az RSM Hungary adómenedzserének segítségével végigvesszük a legfontosabb tudnivalókat.
Mely társaságok kötelezettek Magyarországon bejegyzésre?
Néhány olyan eset kivételével, amely nem igényli alkalmazottak magyarországi tevékenységét, csak meghatározott letelepedési formák keretében (pl.: egyéni vállalkozás, fióktelep, kereskedelmi képviselet, belföldi székhelyű gazdasági társaság stb.) végezhetnek külföldiek Magyarország területén gazdasági célú letelepedés keretében önálló és üzletszerű gazdasági tevékenységet. A külföldiek gazdasági célú letelepedése alatt a Magyarország területén önállóan, üzletszerűen – rendszeresen, nyereség elérése érdekében, gazdasági kockázatvállalás mellett – végzett gazdasági tevékenység tényleges és huzamos folytatása értendő, az erre a célra szolgáló vagy rendszeresített létesítmény, telep, iroda, üzlet vagy egyéb hely, illetve rögzített felszerelés vagy berendezés útján.
Mely munkavállalókat kell bejelentenie a magyarországi bejegyzésre nem kötelezett külföldi cégnek?
Tehát azon külföldi vállalkozásoknak, amelyek a felsoroltaktól eltérő tevékenységükhöz Magyarország területén biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony keretében munkavállalót foglalkoztatnak. Ezenkívül azok a cégeknek, amelyek külföldön olyan munkavállalót foglalkoztatnak, aki a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendelet alapján a magyar társadalombiztosítás hatálya alá tartozik, fel kell készülniük magyarországi bejelentési, járulékfizetési és bevallási kötelezettségeik teljesítésére.
Ilyen esetben a külföldi foglalkoztató a munkavállalónak kifizetett, Magyarországon adóköteles jövedelem után 10 százalék nyugdíjjárulékot, valamint 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot (tb-járulékot) köteles megállapítani és levonni, majd az őt terhelő 27 százalék mértékű szociális hozzájárulási adóval (továbbiakban: szocho) együtt a NAV felé megfizetni. Tekintettel arra, hogy ezek a külföldi vállalkozók nem rendelkezhetnek Magyarországon sem telephellyel, sem pedig fiókteleppel, így nem válnak kötelezetté a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás fizetésére.
Milyen módon kell befizetnie a járulékokat és adókat a magyarországi bejegyzésre nem kötelezett külföldi foglalkoztatónak?
A biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonnyal összefüggő bejelentési, tb-járulék és szocho-fizetési, valamint bevallási kötelezettségét a külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe, annak hiányában pénzügyi képviselője vagy közvetlenül saját maga köteles teljesíteni.
Abban az esetben, ha a külföldi vállalkozás közvetlenül saját maga teljesíti kötelezettségeit, a biztosítás kezdetét megelőzően köteles az állami adóhatóságnál bejelentkezni. E bejelentkezés elmulasztása esetén a foglalkoztatott természetes személy biztosításával összefüggő bejelentési, tb-jjárulék- éssSzocho-fizetési, valamint bevallási kötelezettség a foglalkoztatottat terheli, és ő viseli a kötelezettségek elmulasztása miatti jogkövetkezményeket is.
Az adóbevallási kötelezettség minden hónap 12. napjáig teljesítendő!
Függetlenül attól, hogy ki teljesíti a külföldi vállalkozás magyarországi adókötelezettségeit, a tb-árulék- és a szocho-kötelezettséggel összefüggő elektronikus bevallási, adatszolgáltatási és befizetési kötelezettségnek havonta, a tárgyhónapot követő hónap 12-éig kell eleget tenni a NAV felé. Abban az esetben, ha a foglalkoztatott Magyarországon személyi jövedelemadó-fizetésre válik kötelezetté, abban az esetben szja-előleg-fizetési kötelezettségének saját maga köteles eleget tenni negyedévente, a negyedévet követő hónap 12. napjáig, ugyanis a külföldi vállalkozás – lévén nem minősül az szja-törvény szempontjából kifizetőnek – nem tudja az szja-előleget levonni, bevallani, és befizetni a munkavállaló helyett.