Az adóhatóság összefoglalója szerint 40 százalékos mértékű adót kell fizetniük a következő esetekben:
A kisadózó vállalkozás kifizetőjét terhelő adó
a) katás vállalkozással kapcsolt vállalkozási viszonyban álló, az adózás rendjéről szóló törvény szerinti kifizetőt terhelő 40 százalékos mértékű adóHa a kisadózó vállalkozással kapcsolt vállalkozási viszonyban álló kifizető juttat a kisadózó vállalkozásnak bevételt, akkor a juttatás teljes összege után 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie.
Ha a törvény szerinti kifizető – mely nem kapcsolt vállalkozása a kisadózó vállalkozásnak – juttat ugyannak a kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt, akkor a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie.
Nem képezi az adó alapját:
- az az összeg, ami után a kifizető az 1. a) pontban foglaltak alapján 40 százalékos mértékű adót köteles fizetni,
- az az összeg, amit a kifizető az Egészségbiztosítási Alapból származó finanszírozásként juttat az egészségügyi szolgáltatóként tevékenységet folytató kisadózó vállalkozásnak,
- az az összeg, amit a kifizető jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttat a kisadózó vállalkozásnak,
- az az összeg, amit a törvény szerinti költségvetési szerv kifizető juttat a kisadózó vállalkozásnak.
Mik mentesülnek az adó alól?
Az egészségügyi szolgáltatóként tevékenykedő kisadózó vállalkozásnak juttatott összegek közül azok mentesek az adó alól, amit az Egészségbiztosítási Alapból, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel kötött szerződés alapján, közvetlenül fizetnek ki a katás vállalkozásnak az általa nyújtott egészségügyi szolgáltatás ellenértékeként. A NAV összefoglalója szerint nem alkalmazható ez a szabály, ha a kisadózó vállalkozás által nyújtott szolgáltatást akár több közvetítőn keresztül finanszírozzák az Egészségbiztosítási Alapból, például egy kórházzal szerződött társaság a szakorvosi ellátáshoz egy kisadózó egyéni vállalkozót vesz igénybe személyes közreműködőként.
Miután az egészségügyi szolgáltatók egy része, például az állami fenntartású kórházak a törvény szerint költségvetési szervek, ezért az általuk közvetlenül kisadózónak juttatott 3 millió forintot meghaladó összeg után a 4. pont alapján nem kell 40 százalékos mértékű adót fizetnie.
A kisadózó vállalkozást terhelő 40 százalékos mértékű adó
a) A kisadózó vállalkozást a vele kapcsolt vállalkozási viszonyban álló külföldi kifizetőtől származó bevétel után terhelő 40 százalékos mértékű adóHa a kisadózó vállalkozásnak olyan külföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet (külföldi kifizető) juttat bevételt, amellyel a kisadózó vállalkozás kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, akkor e bevétel után a kisadózó vállalkozásnak kell 40 százalékos mértékű adót fizetnie.
A 40 százalékos mértékű adó alapja nem a bevétel egésze, hanem annak 71,42 százaléka.
Ha a kisadózó vállalkozás vele kapcsolt vállalkozási viszonyban nem álló ugyanazon külföldi kifizetőtől szerez a tárgyévben az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt, akkor a kisadózó vállalkozásnak 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie. A 40 százalékos mértékű adó alapja a 3 millió forintot meghaladó összegű bevételrész 71,42 százaléka. Nem képezi az adó alapját az a bevétel, amely után a kisadózó vállalkozásnak a 2. a) pontban foglaltak alapján 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie.
A NAV összefoglalója szerint az 1-2. pontok szerinti, a kifizetőt, illetve a kisadózó vállalkozást terhelő 40 százalékos mértékű adó alapjába tartozó értéket nem kell figyelembe venni a kisadózó vállalkozás által a Katv. 8. § (6) bekezdése alapján az évi 12 millió forintot meghaladó bevétel után fizetendő 40 százalékos mértékű adófizetési kötelezettség meghatározásakor. A 2. pont szerinti 40 százalékos mértékű adó megfizetése sem mentesíti a kisadózó vállalkozást a havi tételes adó megfizetése alól.