Nem következett be jelentős elmozdulás a magyarországi vállalkozások forráshelyzetének megítélésében a 2012. ősz és 2013. tavasz közötti fél évben. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) felmérésében részt vevő – a hazai vállalati szektort reprezentáló – cégek egyharmadának a folyó költségek fedezésére sem elegendő a saját forrása, s ez az arány kiugróan magas néhány, a belső kereslettől nagyban függő ágazatban. Változatlanul az exportáló vállalkozások finanszírozási helyzete tekinthető leginkább kielégítőnek, az európai kereslet csökkenése miatt viszont épp ebben a körben emelkedett a legnagyobb mértékben a folyó kiadásaik fedezésére külső segítségre szoruló cégek aránya.
A vállalat finanszírozási helyzetének alakulása az elmúlt 12 hónapban, vállalati méret szerint
Kedvezőbb, mint ősszelA vállalatok 55,9 százalékának nem változott, közel negyedének romlott a forrásellátottsága az elmúlt 12 hónapban, ami kedvezőbb a 2012. őszi képnél. A következő egy évben beruházást vagy forrásbevonást tervező cégek körében is emelkedett azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyeknek az előző 12 hónapban javult a finanszírozási helyzete. Ez a következő hónapokban elősegítheti az elutasított hitelkérelmek arányának mérséklődését.
Forrásbevonási tervek a következő 12 hónapra, beruházási tervek szerint
A hitel a legnépszerűbb forrás
A forrásbevonást biztosan tervező vállalatok arányának emelkedése az elmúlt fél évben is folytatódott – a megkérdezettek 27,7 százaléka biztosan bevon forrást a következő 12 hónapban, további 18,3 százaléka pedig tervezi azt –, bár az ütem lelassult.
Változatlanul a hitelek a legnépszerűbbek a finanszírozási lehetőségek közül – a megkérdezettek 42,6 százaléka gondolkodott kölcsön felvételén –, ezeket az európai uniós források és az állami támogatások követik.
Potenciálisan említett finanszírozási források a következő 12 hónapban, vállalati méretkategória szerint*
A vállalatok 34,7 százaléka a finanszírozási igényének legalább háromnegyedét saját forrásból teremti elő, míg a kereskedelmi banki hiteltermékek a cégek 34,9 százaléka esetében biztosítja a források legalább negyedét.
A kamat a legfontosabb szempont
A hitelfelvétel során számításba vett körülmények közül továbbra is a kamatok nagyságát mérlegelik legalaposabban a vállalatok, míg másodsorban az egyéb forrásköltségek nagyságát veszik szemügyre. Utóbbi jelentősége a korábban nem tapasztalt szintre ugrott 2013. tavaszra.
Az elmúlt 12 hónap leginkább kedvezőtlen tendenciájának a devizaárfolyamok változását tartják a vállalatok a hitelfelvételi körülmények sorában, 2012 őszéhez képest egyedül itt érzékelnek gyorsuló visszaesést. A többi vizsgált szempont esetében kevésbé tapasztalnak romló fejleményeket, ami a növekvő hitelkereslet egyik magyarázata is egyben.
A hitelfelvétel legnagyobb gátját a szűkös hitelkínálat jelenti. A megkérdezettek a kamatok nagyságát, a hitelek kínálatát és a saját erő nagyságát is kisebb akadálynak tekintik, mint 6–12 hónappal korábban. A kisebb vállalatok továbbra is nagyobb hitelfelvételi nehézségekkel szembesülnek, mint nagyobb versenytársaik.
A hitellel rendelkező vállalatok átlagos hitelállománya (millió Ft)
A hitelkínálatban inkább bővülést várnak a cégek, s míg tavaly ősszel az agráriumot, most tavasszal az ipart jellemezte a legnagyobb optimizmus.A pénzintézetek vállalatról és a vállalat iparágáról alkotott véleménye is első ízben mutat egyszerre a hitelkínálat bővítésének irányába – ami a korábbi felmérésekhez képest újdonság –, s a cégek saját banki megítélésüket továbbra is kedvezőbbnek tartják az iparáguk helyzeténél.
A hitelkamatok csökkenését váró vállalatok aránya mindegyik szektorban és méretcsoportban meghaladja a növekedést prognosztizáló cégekét, s a felmérés kezdete óta nem tapasztalt mértékű a vállalati derűlátás a hitelkamatok következő egy évben várt alakulásával kapcsolatban.