Így írná át a társasági adót Brüsszel

A vállalatok adóztatásának átalakítására tett javaslatot az Európai Bizottság, amelynek célja egy növekedésbarát és tisztességes társaságiadó-rendszer létrehozása az uniós egységes piacon. A testület új elemmel gazdagítaná a társasági adózást, a konszolidált társasági adóalap bevezetésével.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A brüsszeli testület szerint a társaságiadó-reformmal kapcsolatos átfogó csomagba beemelt közös konszolidált társasági adóalap (kkta) könnyebbé és olcsóbbá teszi az üzleti tevékenységet az egységes piacon, és egyúttal az adóelkerülés elleni küzdelem hasznos eszközeként szolgál. A kkta bevezetésével a vállalkozások első ízben kapnak uniós szinten egységes szabálykönyvet az adóköteles nyereségük kiszámítására vonatkozóan. Az új rendszer kötelező lesz a multinacionális vállalatcsoportokra nézve, biztosítva, hogy az évi 750 millió eurót meghaladó bevétellel rendelkező cégek a nyereségük tényleges keletkezési helyén adózzanak. Ez arra fogja ösztönözni a vállalatokat, hogy tevékenységüket hitelfelvétel helyett sajáttőke-bevonással és a piaci lehetőségek kiaknázásával finanszírozzák.

A közös konszolidált társasági adóalap emellett a várakozások szerint az innovációt is támogatni fogja, teljes körű alkalmazása esetén 3,4 százalékkal is megnövelheti a beruházások teljes összegét az Európai Unióban. A kkta előnyösebbé teszi az egységes piacot a vállalkozások számára, amelyeknek immár elég lesz egyetlen szabályrendszert alkalmazniuk, és valamennyi uniós tevékenységük vonatkozásában egyetlen adóbevallást benyújtaniuk a hazai adóhatósághoz. A cégek ráadásul könnyebben tudják majd elindítani külföldi tevékenységüket. (A társasági adóval kapcsolatban az Uniós az agresszív adótervezéssel szemben is fellépett!)

A bizottság a mielőbbi előrelépés érdekében a kkta gyakorlati megvalósítását egy könnyebben kezelhető, kétlépcsős folyamatra bontotta. A közös adóalapról rövid időn belül megállapodás születhet, hogy elérhetővé váljanak a legfontosabb előnyök a vállalkozások és a tagállamok számára. Röviddel ezután kerülne sor a konszolidáció bevezetésére, aminek nyomán a rendszer kínálta valamennyi előny megvalósulna - olvasható az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény által kiadott közleményben.

Brüsszel a kettős adóztatással kapcsolatos uniós viták rendezésének továbbfejlesztésére is javaslatot tett, a szakértők meglátása szerint ez ugyanis jelentős akadályt gördít a vállalkozások útjába, aláássa a kiszámíthatóságot, valamint szükségtelen kiadásokkal és pénzforgalmi problémákkal jár.

Új adókedvezményt vezetnének be
Évi tizenötmilliárd forintot hagyna a kormányzat azoknál a befektetőknél, amelyek innovatív vállalkozásokban, úgynevezett startup cégekben vásárolnak részesedést. Az intézkedés az őszi növekedésösztönző csomag részeként, jövő januárban léphet életbe.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo