Az ifo intézet negyedik negyedévi WES (World Economic Survey) világgazdasági felmérésében jelentősen, az előző negyedévi mínusz 6,7 pontról mínusz 16,3 pontra, 2013 tavasza óta a legmélyebbre romlott a gazdasági hangulatindex. A mostani már sorban a hetedik negyedéves romlás volt a felmérés történetében.
A felmérésbe bevont gazdasági szereplők körében egyaránt romlott az aktuális helyzet és a kilátások megítélése. Az aktuális helyzetről alkotott véleményt számszerűsítő mutató mínusz 3,5 pontra csökkent a negyedik negyedévre vonatkozóan a harmadik negyedévi 6,4 pontról, a kilátások megítélését számszerűsítő mutató pedig mínusz 28,3 pontra mínusz 18,9 pontról.
Az ifo felmérésében romlott a gazdasági hangulat Németországban, Spanyolországban, Ausztriában és Finnországban is. Franciaországban és Belgiumban alig változott a helyzet megítélése, Olaszországban viszont egyre optimistábbnak bizonyulnak a gazdasági szereplők.
Az euróövezetben elsősorban az export és az import alakulásával szembeni várakozások romlottak, de a beruházási szándék is gyengült. A válaszadók elsősorban a kereskedelmi akadályokat és a kereslet csökkenését hibáztatták a helyzet és a kilátások romlásáért.
Mást mért a másik intézet novemberre
Közben a Sentix novemberi felmérése szerint a vártnál jelentősen javult a befektetői hangulat az euróövezetben.
Az euróövezeti befektetői hangulat novemberre vonatkozóan az előző havihoz képest 12,3 ponttal, mínusz 4,5 pontra emelkedett, ami 2019 júniusa óta a legmagasabb érték. Elemzők csekélyebb mértékű javulást, mínusz 13,8 pontot vártak novemberre a októberi mínusz 16,8 pont után.
A németországi befektetői hangulatindex szintén jelentős mértékben javult, az októberi mínusz 19,4 pontról novemberre vonatkozóan mínusz 6,5 pontra. A Sentix elemzői a javulást elsősorban a feldolgozóipari termékek iránt az ázsiai régióban élénkülő keresletre vezetik vissza.