Az új építésű lakások piaca emelkedőre került a legfrissebb hivatalos adatok szerint. Az első félévben 11 százalékkal több új lakást adtak át, mint egy évvel korábban, emellett 237 százalékkal nőtt a lakásépítési engedélyek száma. A hivatalos adatokkal összhangban vannak az ingatlan.com statisztikái, amelyek szintén erőteljes élénkülést mutatnak: csak az idei évben országos átlagban 6 százalékkal drágultak az új lakások, a kínálat pedig 32 százalékkal bővült. Ez részben a kormányzati lakásprogrammal magyarázható, részben pedig azzal, hogy az új építésű lakások piaca az utóbbi években a mélyben volt, így az alacsony bázis miatt eleve látványos bővülést produkált ez a piac.
Drágulás eltérő mértékben
Júliusban az új építésű lakások országos átlagos négyzetméterára a kínálati piacon 441 ezer forint volt, ami 31 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi adatot - derül ki az ingatlan.com több mint 10 ezer hirdetésen alapuló elemzéséből. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, a 441 ezer forintos négyzetméterár csak egy átlag, az országon belül továbbra is nagy a szórás. Budapesten 556 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár, ami 23 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A Balaton-környéki újlakás-fejlesztéseknek köszönhetően Somogy és Veszprém megyében szintén 500 ezer forint felett volt júliusban az átlagos négyzetméterár az új lakásoknál, ami 13, illetve 61 százalékos növekedést jelent. Fejér megyében 45 százalékkal 354 ezer forintra, Pest megyében pedig 17 százalékkal 351 ezer forintra nőtt az új építésű lakások átlagos négyzetméterára. Győr-Moson-Sopron megyében - amelynek újlakás-piacát az országos szinten is legjobb adatokkal rendelkező győri fejlesztések hajtják - 7 százalékkal 322 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár. Hajdú-Bihar megyében, ahol a debreceni lakáspiac adja a lakáspiac motorját 12 százalékkal 347 ezer forintra nőtt a négyzetméterár.
“Bár éves összevetésben jelentős drágulás következett be, ha az idei adatokkal vetjük össze a júliusi négyzetméterárakat, akkor az is látszik, hogy a múlt év végén és az idei év elején volt egy drágulási hullám, ami országrésztől függően 3-10 százalékos volt. A második negyedévben azonban megállt a drágulás, alig mentek feljebb az árak. Ez pedig egyértelműen a kínálat növekedésével magyarázható” - mondta Balogh László.
A szakember példaként említette például, hogy Budapesten az új építési lakások átlagos négyzetméterára lényegében nem változott 550-560 ezer forint között mozgott, Győrben pedig 320 ezer forint körüli árak voltak a jellemzőek.
Árverseny helyett más jöhet
További növekedési potenciált jelent a piacon, hogy a jelenlegi kínálatban szereplő új építésű lakásoknak csak a hatodát - 15-16 százalékát - adják át várhatóan az idén, a jelentősebb bővülés jövőre várható. “Ahogy már az idei adatok is utalnak rá, további komoly, két számjegyű drágulás nem várható az új építésű lakások árában. Bár a kereslet fokozott irántuk, de a vásárlók pénzügyi mozgástere az áraknak is korlátot szab” - fogalmazott a szakember.
Az új építésű lakások fejlesztői, forgalmazói között a szakember szerint rövidtávon kevésbé lesz jellemző az árverseny, azaz inkább a műszaki tartalommal - például konyhabútor, kedvezményes vagy ingyen garázs felajánlásával - fognak a vásárlókért harcolni az árengedmények helyett. Az ingatlan.com szakértője szerint a következő években az új építésű lakáspiac megkezdheti a felzárkózást a szakma által egészségesnek tartott évi 30-40 ezer új építésű lakást jelentő szinthez, ám azt 2017-ben és 2018-ban még nem valószínű, hogy eléri.