Ez sok vállalat utolsó lehetősége vissza nem térítendő forrásokra

Az Európai Unió 2020 után jelentősen átalakítja pályázati rendszerét, aminek eredményeként a következő évtizedtől a vállalkozások a korábbinál jóval kevesebb vissza nem térítendő EU-s forrásokhoz juthatnak hozzá, párhuzamosan növelve a pénzügyi eszközök (kockázati tőke, hitel, garancia) arányát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemrég a Forbes is beszámolt arról, hogy akár már 2018 júniusában elapadhatnak az EU-s források, helyüket pedig várhatóan a kockázati tőke és a bankhitelek veszik át. A lépés célja, hogy a visszatérítendő források (hitel, kombinált hitel, kockázati tőke) multiplikátor hatásának kihasználásával még több vállalkozásfejlesztésbe fektethető forrás forogjon az egyes nemzetgazdaságokban, így Magyarországon is.

A Széchenyi Tőkealapkezelő blogja felhívta rá a figyelmet, hogy idén még a GINOP-2.1.2. nevű, a Pest megyén kívüli területek innovációs projektjeit támogató pályázatra lehet jelentkezni, pontosan május végéig, mivel a pályázok a mai napig nem tudták kihasználni a 120 milliárd forintos keretet. A pályázatra a kiírást többször is meghosszabbították már, a jelenlegi beadási határidő május 31.

Félmilliárd eurós hitelkeret régiós cégeknek
Az Európai Beruházási Alap (EIF) és az UniCredit megállapodást írt alá az InnovFin kkv-garanciakeret bővítéséről, amely finanszírozási hozzáférést biztosít innovatív kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv-k), valamint kisméretű, közepes tőkeerejű (small mid-cap) vállalkozásoknak nyolc országban.
Ezen kívül lehet még jelentkezni a 2018-1.1.2-KFI innovációs pályázatra is. Ez a pályázat az innovációt, innovatív fejlesztéseket finanszírozza a központi régióban, tehát a fővárosban és Pest megyében. A teljes keret 20 milliárd forint, azonban az eddigi tapasztalatok alapján legalább két-háromszoros túljegyzéssel számolnak. Azok a vállalkozások lehetnek esélyes pályázók, amelyek legalább 200 millió forintos saját tőkével rendelkeznek.

Kell-e önerő?

A Széchenyi 2020 program ideje alatt elérhető pályázati finanszírozások olyan vállalkozások számára is lehetőséget nyújtanak, amelyek önerőből nem tudnák elindítani projektjeiket. A támogatások felhasználásának köre azonban jellemzően behatárolt, valamint gyakran nem a vállalkozás növekedéséhez szükséges beruházásokat támogatja, a megpályázott összeg jellemzően rövid távon tud hasznosulni.

Ezzel szemben az Európai Unió 2020 után azon kihelyezendő pénzügyi összegek arányát és értékét kívánja növelni, amelyek visszafizetése a vállalkozások pénzügyi stratégiájának alapos kidolgozását és megvalósítását követeli meg. Fontos szempont még az is, hogy a visszatérítendő források a vállalkozásbővítési cél elérése és a források visszafizetése után újra kihelyezhetővé válnak más vállalkozások számára, így egyazon egységnyi tőkeforrás több fejlesztést tud támogatni hosszabb távon.

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo