Nemrég a Forbes is beszámolt arról, hogy akár már 2018 júniusában elapadhatnak az EU-s források, helyüket pedig várhatóan a kockázati tőke és a bankhitelek veszik át. A lépés célja, hogy a visszatérítendő források (hitel, kombinált hitel, kockázati tőke) multiplikátor hatásának kihasználásával még több vállalkozásfejlesztésbe fektethető forrás forogjon az egyes nemzetgazdaságokban, így Magyarországon is.
A Széchenyi Tőkealapkezelő blogja felhívta rá a figyelmet, hogy idén még a GINOP-2.1.2. nevű, a Pest megyén kívüli területek innovációs projektjeit támogató pályázatra lehet jelentkezni, pontosan május végéig, mivel a pályázok a mai napig nem tudták kihasználni a 120 milliárd forintos keretet. A pályázatra a kiírást többször is meghosszabbították már, a jelenlegi beadási határidő május 31.
Kell-e önerő?
A Széchenyi 2020 program ideje alatt elérhető pályázati finanszírozások olyan vállalkozások számára is lehetőséget nyújtanak, amelyek önerőből nem tudnák elindítani projektjeiket. A támogatások felhasználásának köre azonban jellemzően behatárolt, valamint gyakran nem a vállalkozás növekedéséhez szükséges beruházásokat támogatja, a megpályázott összeg jellemzően rövid távon tud hasznosulni.
Ezzel szemben az Európai Unió 2020 után azon kihelyezendő pénzügyi összegek arányát és értékét kívánja növelni, amelyek visszafizetése a vállalkozások pénzügyi stratégiájának alapos kidolgozását és megvalósítását követeli meg. Fontos szempont még az is, hogy a visszatérítendő források a vállalkozásbővítési cél elérése és a források visszafizetése után újra kihelyezhetővé válnak más vállalkozások számára, így egyazon egységnyi tőkeforrás több fejlesztést tud támogatni hosszabb távon.