Folytatódik a növekedés a magyarországi lízingpiacon az egyik legfontosabb mutató, a finanszírozott összeg alapján. Január és szeptember vége között a lízingcégek ugyanis 428,3 milliárd forintot helyeztek ki, ez pedig 19 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakában elért teljesítményt - derül a Magyar Lízingszövetség összefoglalójából. A piacbővülést az is jól mutatja, hogy a 428,3 milliárdos finanszírozott összeg meghaladja a 2014-es egész éves összeget, 2015 azonos időszakához képest pedig 40 százalékos emelkedésnek felel meg.
A tényadatok átírták a prognózist
Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség elnöke közölte: „Lényegében minden szegmensben folytatódott a növekedés. Az első kilenchavi adatok alapján kijelenthető, hogy az idei bővülés felülmúlja majd az év elején 5 százalékos növekedésre vonatkozó prognózisunkat. A magyar lízingpiac teljesítménye európai összevetésben is kiugró: a gépjárműveknél például az európai átlag növekedés valamivel 10 százalék alatt van, nálunk 18 százalék, a termelőeszközök esetében pedig az európai adat 12 százalék, míg nálunk 20 százalékos a bővülés az első háromnegyed évben. A környező országok lízingpiacain általában 10 körüli, illetve az alatti növekedés volt jellemző ebben az időszakban. A magyar piac tehát kifejezetten jól teljesített.”
A lízingpiac motorjai
A különböző lízingpiaci szegmensek közül az egyik legfontosabb pillért továbbra is a járműfinanszírozás jelenti. A személy- és kishaszongépjárműveknél 23 százalékkal 130,9 milliárd forintra nőtt a finanszírozott összeg. A magánszemélyek körében már 33 százalékos a lízingfinanszírozási arány, szemben a múlt év végi 30 százalékkal. A nagyhaszongépjárműveknél pedig 21 százalékkal 122,7 milliárd forintra emelkedett a finanszírozott összeg.
A mezőgazdasági gépek esetében a finanszírozott összeg 9 százalékkal 53,6 milliárd forintra emelkedett. Ebben a szegmensben fontos szerepet játszott korábban a jegybank Növekedési Hitelprogramja (NHP), amelyhez tavaly a kihelyezések 80 százaléka kötődött, az idén ez az arány 26 százalékra csökkent.
Nyikos Katalin kiemelte: „Az adatokból az is látszik, hogy az mezőgazdasági gépeknél az NHP kifutása miatti forgalomkiesést piaci alapú konstrukciókkal pótolták a vállalkozások”.
Mi várható?
A további lízingpiaci növekedéshez a vállalkozások beruházási kedvének fokozódása, az uniós projektek is hozzájárulnak. A lízingcégek célja, hogy a vállalkozásoknak, ezen belül is a kkv-szektor szereplői számára bármilyen eszközbeszerzéshez rugalmas és költséghatékony finanszírozási konstrukciókat nyújtsanak.
Az idei adatok számottevő bővülésről tanúskodnak és jelentősen meghaladják az előzetes várakozásokat. A Lízingszövetség szakemberei a következő időszakban további bővülést várnak, bár a dinamika lassulhat.