Európai Bíróság: szabad préda lett az Uber

A tagállamok megtilthatják és büntetőjogi eszközökkel szankcionálhatják az UberPop szolgáltatás keretében jogellenesen végzett szállítási tevékenység gyakorlását anélkül, hogy az ilyen tevékenység gyakorlását büntetendővé nyilvánító törvény tervezetét előzetesen be kellene jelenteniük a Bizottságnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ügy előzménye, hogy büntetőeljárás indult az Uber France francia társaság ellen, amely okostelefonos alkalmazás útján egy Uber Pop elnevezésű szolgáltatást nyújt, amelynek segítségével saját gépjárművüket használó, nem hivatásos sofőröket és a városon belül közlekedni kívánó személyeket kapcsol össze. Az ezen alkalmazás útján nyújtott szolgáltatás keretében e társaság határozza meg az árszabást, szedi be minden fuvar díját az ügyféltől (azt megelőzően, hogy annak egy részét a jármű nem hivatásos sofőrének kifizetné), és kiállítja a számlákat. (Az Ubert néhány hete Szlovákiából is kipaterolták.) A szolgáltatás szerte Európában vihart kavart, a magyar szabályozás szigorítása miatt ki is vonult a szolgáltató a hazai piacról, akkor az is felmerült, hogy az intézkedés ellentétes lehet az uniós joggal.

Kép: entrepreneur.com

A büntetőeljárás azért indult, mivel az UberPop szolgáltatás útján az ügyfeleknek a kevesebb mint tíz férőhellyel rendelkező gépjárművel díjfizetés ellenében személyszállítást végző, nem hivatásos sofőrökkel való összekapcsolására szolgáló rendszert szervezett. Az Uber France azt állítja, hogy az a francia jogszabály, amelynek alapján eljárás folyik ellene, olyan műszaki szabálynak minősül, amely a műszaki szabványokról és szabályokról szóló irányelv1 értelmében információs társadalommal összefüggő szolgáltatásra vonatkozik. Ezen irányelv megköveteli a tagállamoktól, hogy jelentsék be a Bizottságnak minden információs társadalommal összefüggő szolgáltatásra vonatkozó műszaki szabályt előíró törvény vagy szabályozás tervezetét, amelynek hiányában e törvény vagy szabályozás magánszemélyekkel szemben később nem érvényesíthető. Márpedig a jelen esetben a francia hatóságok nem jelentették be a szóban forgó büntető jogszabályt annak kihirdetését megelőzően a Bizottságnak. Az Uber France ebből arra következtet, hogy ezért a fenti vádpontok alapján nem folytatható ellene eljárás.

Uber, Airbnb: ki minősül munkavállalónak?
Az egyre gyorsabban terjedő “gig economy” cégeivel kapcsolatban egyre gyakrabban merül fel felhasználóik jogi státusa, vajon ügyfélnek, vagy munkavállalónak tekinthetünk-e például egy Uber-sorfőrt? Párkányi Rita, a KCG Partners Ügyvédi Társulás ügyvédjének segítségével jártunk utána a kérdésnek.
Az ügyben eljáró tribunal de grande instance de Lille (lille-i általános hatáskörú bíróság, Franciaország) azt kérdezi a Bíróságtól, hogy a francia hatóságok kötelesek voltak-e a törvénytervezetet előzetesen bejelenteni a Bizottságnak. Mai ítéletében a Bíróság kimondja, hogy a tagállamok megtilthatják és szankcionálhatják az UberPophoz hasonló szállítási tevékenység jogellenes gyakorlását anélkül, hogy az ilyen tevékenység gyakorlását büntetendővé nyilvánító törvény tervezetét előzetesen be kellene jelenteniük a Bizottságnak.

A Bíróság először is emlékeztet arra, hogy múlt év december 20-án az Uber Spain ügyben kimondta, hogy a Spanyolországban kínált UberPop szolgáltatáshoz hasonló szolgáltatás a közlekedés területén nyújtott szolgáltatások körébe tartozik, és nem minősül az irányelv értelmében vett, információs társadalommal összefüggő szolgáltatásnak. A Bíróság álláspontja szerint a Franciaországban kínált UberPop szolgáltatás lényegében azonos a

Spanyolországban nyújtott szolgáltatással, aminek a vizsgálata a tribunal de grande instance de Lille (lille-i általános hatáskörű bíróság) feladata.

Mivel az UberPop szolgáltatás ily módon nem tartozik az irányelv hatálya alá, a Bíróság megállapítja, hogy az említett irányelvben előírt, a Bizottságnak történő bejelentésre vonatkozó kötelezettséget nem kell alkalmazni. Ebből következik, hogy a francia hatóságok nem voltak kötelesek a szóban forgó büntetőtörvény tervezetét előzetesen bejelenteni a Bizottságnak.

Uber, Airbnb: csak futnak a jogászok a fejlődés után
A közösségi gazdaság fordulóponthoz érkezett: a cégek tevékenységének belátható időn belüli átlátható szabályozása sem Európában, sem Magyarországon nem halogatható tovább. Bár a hatályos uniós és hazai törvények erre az üzleti modellre is vonatkoznak, az újszerűség miatt adójogi, versenyjogi, fogyasztóvédelmi, munkajogi és egyéb kérdések merülnek fel. Ezeket nem csupán az állami hatóságok vagy a hagyományos piaci szereplők érdekei miatt, hanem a megosztáson alapuló gazdaság cégeinek biztonságos működése, sőt, fejlődése okán is rendezni kell. Máskülönben megismétlődik az Uber nemzetközi és hazai története.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo