Ennyibe kerülhet a szabálytalankodás

A munkáltatók 83,5 százalékánál találtak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot az ellenőrök az idei első fél év során, a felügyelők 228 esetben több mint 50 millió forint értékben szabtak ki munkavédelmi bírságot - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium munkafelügyeleti főosztályának jelentésében.

Kép: SXC

Az idei első félévben csaknem 7000 munkáltatónál végeztek munkavédelmi vizsgálatot. Az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzése során 140 775 dolgozó munkavégzési körülményeit vizsgálták, és az ellenőrzött dolgozók 64,1 százalékánál tapasztaltak rendellenességet. Ez az eredmény 2,3 százalékponttal haladta meg az előző év azonos időszakában mért adatot.

Mit tegyünk, ha munkavédelmi ellenőrzést kapunk?

A munkavédelmi hatóság megállapította, hogy a szabálytalan körülmények között foglalkoztatott munkavállalók 34,4 százalékának, vagyis több mint 31 ezer embernek súlyos szabálytalanságok mellett kellett dolgoznia - közölte a HR Portál.

Az ellenőrzéseket elsősorban a mezőgazdaság, a feldolgozóipar, a gépipar és az építőipar területén végezték, ahol a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakoribb és súlyosabb is - jelezte a hatóság. Kiemelték: az összes intézkedésen belül 59,6 százalék munkavédelmi intézkedés volt, a munkabiztonsági intézkedések aránya 27,4 százalékot tett ki, a munkaegészségügyi intézkedések aránya pedig 13 százalékot. (Pedig megérné foglalkozni a munkavállalók egészségével!)

A munkáltatói mulasztások közül kiemelkedő volt a nem megfelelő munkaeszközök biztosítása, az intézkedések 7,8 százaléka erre a területre vonatkozott, szinte ugyanilyen arányban kellett eljárni a villamosbiztonsági hiányosságok ügyében is. A harmadik legtöbb intézkedést a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt hozták a felügyelők, az összes eljárás 6,2 százaléka volt ilyen. A jelentés szerint a felügyelők 228 esetben, több mint 50 millió forint értékben szabtak ki munkavédelmi bírságot, 87 esetben, több mint 5 millió forint értékben pedig eljárási bírság megfizetésére kötelezték az érintetteket.

Melyik a legveszélyesebb munkahely?
A munkahelyi balesetek közel háromnegyede a 250 főnél kisebb vállalkozásoknál történik, szektorokra leosztva pedig a gépipar és a feldolgozóipar a legveszélyesebb. Tavaly ugyan megugrott a balesetek száma, de idén – a kevesebb ellenőrzés mellett is – javulni tudott a helyzet. Szakemberek szerint sokat lehetne javítani a számokon például a stressz kezelésével, de ezt csak a cégek töredéke teszi meg.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo