Három társaságban összesen 149 millió forinttal emelt tőkét a Széchenyi Tőkebefektetési Alap az elmúlt napokban. Ezzel egy működési folyamatok fejlesztésével foglalkozó társasággal, egy kortárs képzőművészeti galériával és egy orvosi diagnosztikai eszközöket fejlesztő céggel bővült az Alap befektetési portfóliója. A maga területén innováció-fókuszú bővülést tervező társaságok mindegyike a külpiaci terjeszkedésben lát esélyt további növekedésére.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
„Mindhárom befektetés esetében fontos szempont volt a cégek innovatív szemlélete, megalapozott működése, kiemelkedő szakmai háttere és nemzetközi terjeszkedésre vonatkozó terveik. Az egészségügy labordiagnosztikai területén mozgó cég és a működési folyamatok fejlesztésével foglalkozó tanácsadó cég a régióban, a kortárs képzőművészeti galéria pedig a tengerentúli, az európai és az ázsiai piacok fizetőképes vásárlóerejében látja növekedésének lehetőségét.”- emeli ki Csuhaj V. Imre a Széchenyi Tőkebefektetési Alap (SZTA) elnök-vezérigazgatója.
„A már működő cégek fejlesztésének számos iránya lehet iparágtól függően. Ahogy az alábbi befektetések példái is mutatják - minden szektorban egyedi megoldást találva tudnak csak előrelépni a vállalkozások. Nincs univerzális csodafegyver, csak az alapos tervezés, a magas minőségű kivitelezés és a piaci helyzethez alkalmazkodni képes tulajdonosi szemlélet képes továbblendíteni a cégeket a kitűzött célok elérése felé” - tette hozzá a szakember.
NextArt Galéria: stratégiai menedzsmentre épített növekedés a műkincspiacon
A budapesti NextArt kortárs képzőművészeti galéria több mint öt éves múltra tekinthet vissza, fókuszában a kiemelkedő kortárs képzőművészek proaktív menedzselése áll. A galéria kizárólagos szerződés alapján dolgozik együtt a kiválasztott képzőművészekkel, folyamatosan és tudatosan építi nemzetközi kapcsolatait; Európán kívül Kínában, valamint Amerikában is. Egy-egy új művész pályájának felfuttatásához a galéria befektetése szükséges, amely a képzőművészeti kiállításokon, bemutatókon való részvétel biztosítását és az alkotásokba való befektetést jelenti. Ez egyrészt idő, másrészt költségigényes feladat.
Az értéknövekedés időszaka jön
NextArt Galéria számára a következő időszak az értéknövelés szakasza lesz, erre tervezik fordítani az SZTA-tól két részben bevonni tervezett 57 millió forintos forrást, a galéria művészeti igazgatója és egy elismert művészettörténész szakmai segítségével.
A magyarországi önálló kiállítások mellett a galéria nemzetközi vásárokon is szerepelteti művészeit és megragad minden olyan együttműködési lehetőséget, amely előreviszi karrierjüket. A Galéria által képviselt művészek rangos képzőművészeti díjakat mondhatnak magukénak és jelentős hazai, valamint külföldi köz-, illetve magángyűjteményekben szerepelnek.
GRID Consulting: működési folyamatalapú stratégiai- és vállalatirányítási fejlesztések az energetikában és a pénzügyi szférában
Az elsősorban folyamat-menedzsment és kapcsolódó informatikai területen működő GRID CEE Zrt.-ben 52 millió forint értékben emelt tőkét az SZTA, amely kiemelten közép- és nagyvállalati körnek nyújt működési folyamat- és szervezet-fejlesztési, illetve projektmenedzsment szolgáltatásokat, saját csapatára és piacvezető szoftvermegoldásaira építve. A GRID szolgáltatásaival az energia piac, illetve a banki-biztosítói szolgáltatók széles körében van jelen.
Emberi erőforrás, infrastruktúra fejlesztés
A GRID Consulting a tőkeforrást egyrészt humántőke állományának fejlesztésére és bővítésére, másrészt a szolgáltatások bővítéséhez szükséges infrastruktúra fejlesztésére fordítja.
A pontos folyamattervezésre és belső szabályozásra épülő, informatikai rendszerekkel támogatott komplex megoldások a vállalati működés kihívásainak jelentős részére képesek megoldást biztosítani. Hatékonyan építenek ki belső “védelmi” rendszereket, javítják a vállalat működési hatékonyságát, segítik a piaci változásokhoz való rugalmas alkalmazkodást és átlátható működést eredményeznek. A GRID komplex közelítésével a krízishelyetekben és a normál üzletmenetben is biztosítani tudja a vállalati folyamatok stabil és hatékony működését.
A bevezetésre kerülő rendszerek kiegészítésre kerülhetnek olyan további fejlesztésekkel, amelyek automatizálnak bizonyos részterületeket, így ezek az adminisztrációt is csökkentik, megbízhatóbbá válik a szervezetek szabálykövetése és irányítási rendszerének működése is. Hangsúlyos elem az irányításért és a végrehajtásért felelős munkaerő folyamatos fejlesztése is.
Histopatológia Kft: megtérülő innováció az immundiagnosztika területén
Az orvosi diagnosztikai eszközök fejlesztése és gyártása hagyományosan sikeres magyar iparág, a kis-, és közepes feltörekvő cégek számára azonban addicionális forrás is szükséges az érvényesüléshez. A Histopatológia Kft. esetében is a külpiaci terjeszkedés érdekében volt szükség a külső forrásbevonásra.
Létszámbővítés, külföldi terjeszkedés
Az SZTA által nyújtott 40 millió forintnyi tőkeemelés révén a Histopatológia Kft. 2014 végéig megduplázhatja munkatársi létszámát és külföldön is versenyképes (IVD) orvostechnikai eszközöket gyártó céggé válhat. A vállalkozás egyik legjelentősebb export-célországa most az Egyesült Királyság, emellett a közép-kelet-európai piacot tekinti fő célcsoportjának.
A 13 főt foglalkoztató pécsi vállalkozás piacképes tudása már bebizonyosodott az elmúlt 20 évben, diagnosztikai termékei és szolgáltatásai számos betegség, például a rosszindulatú daganatos és ritka betegségek gyorsabb felismerését és sikeresen kezelését segítik. A vállalkozás saját digitális elemzést biztosító szövettani laboratóriumot hozott létre, emellett saját szabadalmon alapuló termékeket fejlesztett ki, amelyek lehetővé teszik a gyors, megbízható és pontos diagnózist.
Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.
Az SZTA Magyar Állam 100 százalékos tulajdonában álló gazdasági társaság, tulajdonosi jogait a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség gyakorolja. Az alapkezelő feladata a Regionális Operatív Programok keretéből felállított Széchenyi Tőkebefektetési Alap 14 milliárd forintos forrásának eljuttatása a magyar kkv-szektor felé, meghatározott időtartamra szóló tőkebefektetés formájában. Az alapkezelő 2015 végéig 80-100 projekt lebonyolítását célozza meg.
Az alap működése első teljes évében 1 milliárd forintot fektetett be a Széchenyi Tőkealapkezelő Zrt. (SZTA) hazai kis- és középvállalatokba az ország minden régiójában. Az alapkezelő az Európai Bizottság engedélyével 3 új konstrukció vezet be az idén, s 2013-ban további 3,5 milliárd forint kihelyezésével számol. Az SZTA hagyományos iparágakban tevékenykedő, mérsékeltebb tőkeigénnyel rendelkező termelőcégeknek biztosít tőkét.