2019. március 6-án lépett hatályba az EKD (egyedi kormánydöntéssel megítélt támogatások) támogatásról szóló kormányrendelet módosítása, ami több szempontból is kedvezően érinti a munkahelyteremtéssel járó, illetve a munkahelyteremtéssel nem járó, úgynevezett „technológia-intenzív” beruházásokat, valamint a K+F projektek esetében adható, vissza nem térítendő támogatásokat.
„Fontos változás, hogy a technológia-intenzív beruházások esetében most már lehetőség van arra, hogy akár két kapcsolt vállalkozás közösen valósítson meg támogatott beruházást, illetve az ezen jogcím alatt igénybe vett EKD támogatáshoz szükséges minimum létszám 250 főről 100 főre csökkent” - hangsúlyozta dr. Márkus Csaba a Deloitte adó- és jogi osztályának partnere.
További kedvező változás, hogy a kutatás-fejlesztési projektek esetében bővült
„Jó hír a borsodi fejlesztésre készülő vállalkozások számára, hogy Békés, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mellett az új szabályozás értelmében már Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is elérhetővé vált az EKD támogatás az 5 millió eurót és 50 újonnan létesített munkahelyet meghaladó beruházások esetén is” tette hozzá dr. Márkus Csaba.
Módosult a bérelt vagy lízingelt ingatlanon megvalósuló projektekre vonatkozó
A befektetett-eszköz alapú beruházások esetén elszámolható költségek köre is megváltozott. Ennek megfelelően most már a megújuló energia termeléséhez kapcsolódó eszközök költségei bizonyos feltételek teljesítése esetén (a beruházásnak nem elsődleges célja az energiatermelés, valamint a megtermelt energia a beruházás működtetését szolgálja, értékesítésre legfeljebb a megtermelt energia 20%-a kerül) elszámolható költségeknek minősülnek, legfeljebb a teljes projekt elszámolható költségének huszonöt százalékáig.