Bejött Matolcsy ötlete?

Kismértékben tovább növekedett a hazai vállalkozások beruházási hajlandósága, jelenleg a cégvezetők 60 százaléka tervez fejlesztést. A Növekedési Hitelprogram érezhetően javított a kkv-k beruházási kedvén. Immár ötödik negyedéve növekszik folyamatosan a beruházásban gondolkodó vállalkozások aránya, míg a célok közül továbbra is az informatikai fejlesztések állnak az élen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredménye szerint immár ötödik negyedéve növekszik folyamatosan a beruházásban gondolkodó kkv-k aránya, így jelenleg 60 százalékuk tervez valamilyen fejlesztést a következő egy év során. „Ez az érték ugyan elmarad a válság előtti 70-80 százalékos aránytól, de jelentős előrelépés a tavalyi mélyponthoz képest, amikor is mindössze vállalkozások közel fele tervezett beruházást.(A szegmensben az építkezési, telephely-fejlesztési hajlandóság is nőtt.)

A következő egy év során a kkv vezetők főként  informatikai beruházásokra készülnek (29 százalék), igaz ez az érték 4 százalékponttal marad el az előző negyedévi értékhez képest. Ezt követi a gépekre, berendezésekre irányuló beruházási szándék, amit közel minden negyedik vállalkozás tervez (23 százalék), míg a gépjárműpark korszerűsítésében a vállalkozások 18 százaléka gondolkodik” – tájékoztatott az eredményekről Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

Forrás: K&H kkv bizalmi index

„A gépek, berendezések beruházási trendjében egy erősebb elmozdulás figyelhető meg az elmúlt negyedévek stagnáló szintjéhez képest, ami nagy valószínűséggel a Növekedési Hitelprogram beruházás-ösztönző hatásával állhat összefüggésben. (Az új konstrukció lényegében eltalálta a kkv-k igényeit!) Ezt támasztja alá az a tény is, hogy az NHP 1. szakaszában a K&H Bank által kihelyezett hitelek 35 százalékát tették ki az új forgóeszköz, illetve beruházási hitelek, utóbbiak esetében pedig főleg a gépek, berendezések vásárlása volt a jellemző hitelcél” – tette hozzá Németh László.

Több cég remél pályázati pénzt
Csekély mértékben ugyan, de javult az európai uniós pályázati lehetőségek megítélése a hazai kkv-k körében. A bizakodó hangulat mögött az áll, hogy nőtt azon kkv-k aránya, amelyek reálisnak tartják uniós forrás elnyerését, és ezzel együtt több cég talál olyan pályázati kiírást, ami komolyan érdekelheti a vállalkozást.
A különböző szektorokat tekintve visszafogottabb beruházási szándék figyelhető meg a kereskedelmi (53 százalék) és az ipari (56%) cégeknél, miközben szinte azonos arányban gondolkodnak fejlesztésben a mezőgazdasági (65 százalék) és a szolgáltató (66%) vállalkozások. Az ipari és agrárcégeknél a gépek, berendezések fejlesztése áll az élen, a kereskedelmi és szolgáltató szektor viszont az informatikai beruházásokat tekinti elsődlegesnek. A tevékenységi kör mellett a cég mérete is erősen befolyásolja a beruházási kedvet. A különböző árbevételű cégek közül a mikrovállalkozások a legvisszafogottabbak: míg közülük csupán alig több mint felük (53%) készül beruházni, addig a kisvállalkozások és a középvállalkozások több mint kétharmada - 68 és 71 százaléka -  tervez valamilyen fejlesztést.

„A Növekedési Hitelprogram első szakaszának erős véghajrája után készült felmérés eredménye azt mutatja, hogy a kedvezményes hitelfeltételek főként az egyébként is beruházásban gondolkodó vállalkozásokat mozgósíthatja többletberuházásra. Míg a beruházást nem tervező vállalkozások közül csupán 17 százalék kezdene új fejlesztésbe kedvező hitelfeltételek esetén, addig a fejlesztésben gondolkodó cégek esetében ez az arány közel duplája (33%)” – mondta el Németh László.

Változások a kedvezményes hitel feltételeiben!
Alapvetően nem változtak a Növekedési Hitelprogram feltételei a második szakaszra, de néhány módosítást nem árt ismerni, fontos lehet! A legfontosabb változtatás talán az, hogy a cégeknek nem kell az egész futamidő alatt fenntartaniuk a kkv státuszt, elég, ha az a szerződéskötéskor teljesül. Ez pedig azt jelenti, hogy a program második szakaszában lényegesen több vállalkozás juthat forráshoz.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo