A Jeremie programok hatására Magyarországon is nagy nyilvánosságot kaptak a kockázati tőkebefektetések. Az eddig befektetett összegek felett még mintegy 130 milliárd forintnyi forrás vár a Jeremie programok keretében kihelyezésre. A kockázati tőkebefektetőknek azonban nem csak beszállni kell a cégbe, hanem 4-5 éven belül az üzletrészüket értékesíteni is szükséges, azaz exitet kell végrehajtani.
Habár sok út létezik a kiszállásra, a cégeladásra – management buyout, tőzsdei részvénykibocsátás, másik pénzügyi befektetőnek való értékesítés –, mégis az EVCA adataiból kiderül, hogy a legnagyobb eséllyel egy szakmai befektető jöhet szóba - mondta el Horgos Lénárd, az M27 Absolvo vezetője. Látva azt, hogy rövidesen több száz cégnek kell szakmai, stratégiai befektetőt keresnie (ideális esetben a kockázati tőkés társsal együtt), felmerül a kérdés: vajon mi a siker kulcsa, és mivel lehet felkelteni a stratégiai befektetők figyelmét?
„Ma már kifejlett és érett a magyar befektetői piac, pedig meglepően, robbanásszerűen alakult ki” – mondta korábban Oszkó Péter, a PortfoLion elnök vezérigazgatója a BKIK és a Piac&Profit közös rendezvényén. A Befektetőkereső címmel a KKV AKADÉMIA keretein belül megrendezett eseményen a volt pénzügyminiszter hangsúlyozta: sokak számára meglepő lehet, hogy a befektetők már nemcsak a nagy- vagy középvállalkozásokat keresik Magyarországon, hanem a kis- vagy akár a mikrovállalkozásokat is, ha látnak benne fantáziát. A szakember szerint a magyar piacon az európai uniós befektetői alapok megjelenésével alakult ki a kockázatitőke-befektetői piac, az elmúlt néhány évben a korábbi két-három befektetői alappal szemben jelenleg 22 befektetői alap működik.
„Óriási a piacon a tolongás, rendkívüli mennyiségű tőke vár a cégekre, ugyanakkor jól meg kell néznünk azt, hogy kivel tárgyalunk. Felhígult ugyanis a piac, több olyan befektetési alap is van, amely már a befektetési időszakban is komoly összegeket akar kivenni a cégekből. Ha bármilyen olyan tranzakcióra akarna kényszeríteni minket a befektető, amelynél a befektetett összegből valamennyi hozzá visszacsorogna, akkor meneküljünk attól az ajánlattól” – javasolta a szakember a cégeknek.