Emlékeztetett arra, hogy Magyarország a legtöbb nagyprojektet nyújtotta be az Európai Bizottságnak, és a 24-ből 16-ot már jóváhagyott az unió. Az ÚMFT-be a 2007-es indulás óta 40 ezer pályázat érkezett be, ebből 18 ezerről pozitív döntés született, amely mintegy 3.500 milliárd forint forrást érint. A nyertesek közülük 15 ezerrel már létrejött a támogatói szerződés.
Varga István az írásos anyag szóbeli kiegészítésében kitért arra, hogy az ÚMFT kifizetések 730 milliárd forintot tesznek ki, amelyből 2009-ben 500 milliárd forintot kaptak meg a kedvezményezettek.
A miniszter szólt arról, hogy uniós forrásokat csoportosítottak át a gazdasági válság okozta hatások enyhítésére, a gazdaságfejlesztésre, munkahelymegőrzésre, továbbá könnyítéseket vezettek be a forrásokhoz való hozzáférésben. A tájékoztatójában Varga István elmondta, hogy dolgoznak az 2007-2013. évi uniós források felhasználásában érintett intézményrendszer, illetve az operatív programok félidei auditján. Átvilágítják az elmúlt 3 évet és az audit végén ajánlást fogalmaznak meg.
Fidesz: pozitív diszkriminációt a kkv-knak
Pelczné Gáll Ildikó, fideszes képviselő, az eseti bizottság elnöke elmondta, hogy a hazai kis- és középvállalkozások nehezen jutnak uniós fejlesztési forrásokhoz. Szerinte az Európai Unió kkv-kra vonatkozó irányelveit figyelembe véve pozitív diszkriminációban kellene részesíteni a hazai kkv-ket a források felhasználásában, a projektek megvalósításában is.
Nógrádi Zoltán fideszes képviselő az ülésen felhívta a figyelmet arra, hogy a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) lassan halad, és bonyolult az intézményrendszer.
Veress József szocialista képviselő szerint a kistérségekben fontos lenne az uniós források felhasználásával összefüggő tudás átadása egészen a projektek megvalósításáig.