Milyen hibákkal bukhatunk milliókat?

Az informatikai pályázatok tapasztalatait foglalta össze a MAG Zrt. igazgatója a Piac és Profit által szervezett E-Magyarország? E-kormányzat? - Múlt, jelen és a jövő elnevezésű konferencián, aki szerint az ebben a témakörben pályázók „nem egy könnyű ügyfélkör".

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdaságfejlesztés Operatív Program (GOP) pályázati eljárása egyszerre gyorsul és egyszerűsödik, hiszen számos területen enyhítettek a feltételeken - jelentette ki András Lászlóné, a MAG Zrt. igazgatója. Szerinte nem biztos, hogy ez a jó irány, mivel ennek köszönhetően egyre gyakrabban fordul elő, hogy bár a pályázati folyamat elején könnyen átjut az adott vállalkozás, a fizikai teljesítés során azonban már gondjai akadnak.

Az igazgató említést tett a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programról (GVOP) is, hiszen lassan lezárulnak ezek a pályázatok. „Fontos azonban kiemelni, hogy a munkának ezzel nincs vége: most kezdődik a fenntartási időszak, ami során 3-5 évig még számos kötelezettségnek kell eleget tenniük a nyerteseknek" - hangsúlyozta András Lászlóné, aki szerint sokan hajlamosak megfeledkezni ezekről a feladatokról. Ez nagy hiba, mivel a szerződést, akár a fenntartási időszak alatt is meg lehet szüntetni.

Amire figyelni kellene

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (UMFT) it-pályázatai során voltak pozitív tapasztalatok is, ám a szakember inkább a negatívakat sorolta. Szerinte ezeknél a tendereknél „nem könnyű az ügyfélkör", hiszen számtalanszor előfordul, hogy nem megfelelő a hozzáállás: van, aki egyszerűen nem ismeri a pályázati kiírásokat, így nem tartják be az alapvető követelményeket.

Ugyancsak állandó problémát okoz a túlárazás, pedig az EU-nál ez az egyik legfontosabb ellenőrzési szempont, így András Lászlóné szerint ilyen esetekben „szinte lehetetlen megvédeni a pályázatot." Az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy sok idei pályázat jövőre is ismétlődik, ám érdemes alaposan átolvasni a feltételeket, mivel, bár hasonlóak lesznek, változásokra mindenki számíthat.  

Gyakori gond az is, hogy a pályázatoknál viszonylag bonyolult az eljárásrend, ezért a szakember azt javasolja, hogyha valami nem tiszta, akkor ne legyünk restek rákérdezni az irányító hatóságnál. Állandó és visszatérő probléma az is, hogy szinte mindenki olyan költségeket próbál meg elszámolni, amit nem lehetne, vagy pedig nem teljes körű pályázatot nyújtanak be, és hiánypótlásra van szükség - hangsúlyozta András Lászlóné.

A szervezési oldal hibáiról is beszélt az igazgató, aki szerint az informatikai pályázatok túlságosan szétaprózódtak, számos Operatív programban találhatunk ilyen irányú tendereket. Szerinte ezzel szemben inkább tiszta informatikai pályázatokra lenne szükség. (András Lászlóné prezentációját innen letöltheti.)

Az E-Magyarország konferencia teljes programját itt olvashatja.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo