A mesterséges intelligencia nem csupán a digitális tartalom létrehozásának és feldolgozásának eszközeként szolgál, hanem fontos szerepet játszik környezetünk megóvásában is. Fekete Csaba Csongor, 20 éves tapasztalattal rendelkező mesterséges intelligencia szakértő áttekintette, miként segíthet a mesterséges intelligencia környezetünk megóvásában.
Tartalomtömörítés és energiahatékonyság
Az MI rendszerek kulcsszerepet töltenek be a digitális tartalom tömörítésében, például a videók esetében. Az internetes forgalom 82 százalékát videós tartalmak teszik ki, amely jelentős adatforgalmat és tárolást generál, nagy mennyiségű energiafelhasználás mellett.
A tömörítést szolgáló fejlesztések lehetővé teszik a nagyméretű adatfolyamatok hatékonyabb kezelését anélkül, hogy az a felhasználói élmény rovására menne. A DeepMind által végzett kutatások arra összpontosítanak, hogyan lehet a mesterséges intelligenciával a számítógépes rendszerek energiafelhasználását optimalizálni.
Zöldítés az adatközpontokban
A mély tanulásra épülő modellek nagy mennyiségű számítási erőforrást igényelnek, ami jelentős energiafogyasztással járhat. A nagy adatközpontok és szerverfarmok üzemeltetése, amelyek ezeket a rendszereket táplálják, komoly környezeti terhelést jelenthetnek.
A Google által alkalmazott mesterséges intelligenciára épülő optimalizálási folyamatok például 40 százalékkal csökkentették az adatközpontok hűtési költségeit. Ez nemcsak környezetbarát, hanem költséghatékony megoldás is.
Éghajlatváltozás modellezése
Az MI nélkülözhetetlen eszköz az éghajlatváltozás modellezésében. A kutatók szerint kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy globálisan hatékonyabb intézkedéseket tegyünk a környezetvédelem érdekében, mind a szennyezés visszaszorításában, mind a megújuló energiaforrást szolgáló hálózatok stabilabbá tételében (pl. napelemparkok optimális telepítésében). A mesterséges intelligencia által generált adatok és modellek segíthetnek a klímaváltozás hatásainak jobb megértésében és az ezekre adott hatékonyabb válaszok kidolgozásában.