Az ASP, tehát az önkormányzati alkalmazásszolgáltató központok rendszerének kiépítése érdekében az NFÜ új pályázatot írt ki, melyben régiónként 1,5 milliárd forint áll a rendelkezésre. A tender során a közigazgatást és a közszolgáltatásokat fejlesztenék, amellyel nemcsak a lakosság, hanem a helyhatóságok is jól járnak: a települési önkormányzatok, amellett, hogy hatékonyabbá teszik a munkájukat, jelentős összegeket takaríthatnak meg, amennyiben áttérnek az elektronikus ügyintézésre - magyarázta Paszternák Tímea. (Az ASP-ről bővebben itt olvashat.)
A tervek szerint az ASP-központokban lakossági és vállalati ügyintézést egyaránt lehetne intézni, oly módon, hogy egy önkormányzat létrehoz egy központot, amihez idővel a környékbeli helyhatóságok is csatlakoznának. A régiós központhoz való csatlakozást 2011-től támogatná a kormány, mégpedig akár a költségek 70-80 százalékának kifizetésével - közölte az alelnök. (Az NFÜ pályázata ezen a linken elérhető.)
Mivel az ASP-központok létrehozására január 15-ig lehet jelentkezni, ezért az NFÜ workshopot tart minden régióban, hogy mindenki tisztában legyen a lehetőségekkel. (Paszternák Tímea előadását itt érheti el, amely az új pályázat mellett beszámol az uniós pályázatok eddigi eredményeiről is.)
Egyedül nem megy
Az előadást követő területfejlesztési fórumon újra megerősítették a résztvevők, hogy szigetszerű, egyedi e-önkormányzati fejlesztéseknek nincs létjogosultsága. Ez a gondolatmenet jelenik meg abban, hogy a régiók ASP központjai csakis az e-önkormányzatiságban jelentős gyakorlati tapasztalatokkal bíró települések lehetnek.
A fórum üzeneteként fogható fel az is, hogy a térképen megjelenő határokat (megyei és régiós) a helyi fejlesztések kapcsán ne gondolja senki betonfalnak. Rossz példaként e kapcsán elhangzott, hogy egy bekötő út felújítása megállt a megyehatárnál.
Az E-Magyarország konferencia teljes programját itt olvashatja.