Nemzetközi űrállomás örök panorámával eladó!

Nyolc személyes kabin, páratlan kilátás a Földre, egyedülálló kísérleti lehetőségek a súlytalanság állapotában. Így hirdethetné a NASA a Nemzetközi Űrállomást (ISS), amelyet Donald Trump amerikai elnök privatizálni akar.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Trumpnak a héten beterjesztett költségvetési javaslatában az áll, hogy az USA 2025 után már ne finanszírozza az ISS-t, a pénzt inkább a Hold kutatására fordítsák, mert onnan indulhatnak majd a Marsra.

Jóllehet az űrállomás privatizálásáról már évek óta beszélnek és a NASA is új célokat tűzne ki, a kérdés első alkalommal vált hivatalossá.

Kép: NASA

A Fehér Ház 150 millió dollárt irányzott elő arra, hogy támogassák az ISS-t átvevő beruházókat. Ami igencsak szerény összeg, ha tudjuk, hogy a Föld körül keringő kutatóállomás fenntartása évi 3-4 milliárd dollárt emészt fel.

A texasi NanoRacks cég már több, mint 600 küldeményt juttatott fel 2009 óta az ISS-re. A legtöbb szabvány mini-labor, amelyeket közvetlenül lehet csatlakoztatni az állomás berendezéseihez és a súlytalanságot kihasználva segítenek a jövő anyagainak kidolgozásában.

Hivatalosan is égitest lett az űrbe fellőtt Tesla
Bekerült a NASA égitesteket gyűjtő adatbázisába az a Tesla Roadster, amit az Elon Musk-féle SpaceX keddi kísérleti kilövésekor küldtek a Mars felé.
Jeffrey Manber, a vállalkozás tulajdonosa szerint az lenne célszerű, ha nem egyben adnák el az állomást (például a Boeingnek, amely jelenleg üzemelteti), hanem több részre osztanák. Maradna kísérleti részleg és lenne “szálloda” is, ahol dúsgazdag ügyfelek élvezhetnék a különleges élményt és panorámát. Mindenesetre az átalakítás után meg kellene tartani a NASA tapasztalt szakembereit.

Republikánus szenátorok ostobaságnak tartják az ISS eladását azután, hogy Amerika annyi pénzt ölt már kifejlesztésébe és működtetésébe.

Arról nem is beszélve, hogy ilyen egyoldalú lépés aligha lehetséges: az ISS ugyanis nemzetközi együttműködéssel született, részese volt a Szovjetunió, utóda Oroszország, valamint Európa, Kanada és Japán is.

Bár 20 év alatt a költségek túlnyomó részét az amerikaiak fedezték, finanszírozzák a munkát a partnerek is, és közösen használják az állomást űrhajósaik kiképzésére is. A privatizálás tehát aligha várható egyhamar.

(Forrás: Wired)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo