A Budapest Lab számolt be arról a kutatásról, ahol a Budapesti Gazdasági Egyetem Kibergazdaság Kiválósági Központja (BGE KiKK) és a GfK Hungária Piackutató Intézete (GfK) online valamint személyes adatfelvétellel vizsgálta az emberek robotikával kapcsolatos tudását, véleményét. A felmérést a 15-69 éves lakosság körében, egy 1000 fős reprezentatív mintán végezték. Bármilyen meghatározó változásról is van szó, a kutatás adataiból az látszik, hogy az embereket egyelőre nem érdekli a robotizáció.
Inkább lehetőség, mint veszély
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy az emberek többsége szerint mind Európa, mind Magyarország számára lehetőségeket jelent a robotizáció. Ráadásul egyéni szinten pozitívumnak gondolják a robotok által elérhető növekvő kényelmet is. Ugyanakkor épp ilyen arányban vannak azok, akik kifejezetten tartanak a robotok tömeges megjelenésétől a munkaerőpiacon.
A felmérésben résztvevők összességében több mint fele szerint jelentősen megváltoztatják a robotok a munkaerőpiacot. 9% szerint a jövőben robotok fognak dolgozni az emberek helyett, további 45% szerint pedig legalábbis az emberi munkák jelentős részét átveszik majd a gépek. A várakozások szerint a gépek elsősorban a veszélyes, az emberi egészségre ártalmas munkaköröket, az egyhangú, monoton feladatokat, az adminisztratív teendőket, illetve a nehéz, fizikailag megterhelő munkákat fogják átvállalni. A megkérdezettek sokkal optimistábbak a nagy tudást, kreativitást vagy kommunikációs készségeket igénylő foglalkozások estében, a többség szerint ezek esetében továbbra is szükség lesz az emberre.