A netes terrorizálás az internet névtelensége mögé rejti a kötekedőket, és az anonimitás miatt csökken a visszatartó erő is. A netes terror lelki hatása ugyanakkor gyakran ártalmasabb, mint a fizikai erőszak.
A netes terrorizálásnak sok fajtája van. Rosszindulatú pletykák terjedhetnek e-mailben vagy SMS-ben, készülhet sértő vagy megalázó videó mobiltelefonnal, amit sokszor az internetre is feltöltenek. Néhány gonoszkodó hamis közösségiháló-oldalt is készít az áldozat nevében, vagy "gyűlöletlapokat" hoz létre, ahol az emberek durva és sértő megjegyzéseket tehetnek a kiszemeltre. Az interneten terjesztett anyag igen gyorsan nagyon széles körhöz eljuthat. És mivel sokan látják az eredményt, a netes zaklatás még megalázóbb a gúny céltáblájának.
Szülői segítség
Az internetes zaklatás jelei sokfélék lehetnek és nehezen értelmezhetőek, ezért a szülők nehezen tudják megvédeni gyermekeiket. A legfontosabb, hogy nyíltan, őszintén és természetesen beszéljünk az internethasználathoz kapcsolódó terrorizálás témájáról. A szülőknek tudatosítaniuk kell gyermekeikben, hogy a netes terror nem ártalmatlan játszadozás, és komoly következményei lehetnek. A gyerekeknek meg kell érteniük a netes erkölcsi normák szükségességét. Úgy kell bánniuk másokkal, ahogyan a való világban is szeretnék, hogy velük bánjanak.
Gombás László, a Symantec szakembere azt tanácsolja, hogy a szülők tevékenyen vegyenek részt gyermekük netes életében. "Kérje meg például a gyerekeket, hogy mutassák meg a közösségi hálón levő adatlapjukat, és ne engedje meg, hogy túl sok személyes információt adjanak ott meg. A szülőknek arra is kell gondolniuk, hogy a közösségi hálón saját adatlapot hozzanak létre, és szerepeljenek ott gyerekeik egyik ismerőseként. Így láthatják, hogy a gyerekek kivel lépnek kapcsolatba, vagy milyen szövegek szerepelnek az üzenőfalon."
Amit nem engednének meg...
"Emellett érdemes elmagyarázni nekik, mit jelentenek a vírusok, a trójaiak és a kémszoftverek, hogy a gyerekek tudjanak ezekről a veszélyekről. A megfelelő internetvédelmi szoftverek, megvédik a számítógépet az adathalászat, a kártékony szoftverek és a hackertámadások ellen. Mindemellett nem szabad elhanyagolni az óvatosságot az internettel kapcsolatban: a szülőknek tudatosítaniuk kell a gyerekekben, hogy nem szabad például rákattintani az e-mailben talált, ismeretlen hivatkozásra, mivel ezek esetleg kártékony szoftvert telepíthetnek a számítógépre. A kártékony szoftverek révén a bűnözők hozzáférhetnek a számítógépéhez, és onnan kényes, bizalmas adatokat lophatnak, amivel aztán azonosság-hamisítást követhetnek el.
Sokan alábecsülik a netes biztonság és óvatosság fontosságát. A Symantec közelmúltbeli felmérése kimutatta, hogy a szülők 67 százaléka azt hiszi, tudja, mit csinál gyereke a neten. Sok kamasz viszont elismerte, hogy olyasmit tesz a neten, amit a szülei nem engednének meg. "Az első és legfontosabb lépés ahhoz, hogy meg tudja védeni gyermekét a neten az, hogy bizalmon alapuló, egészséges kapcsolatot tartson fenn velük. A gyerek biztos lehessen abban, hogy nyíltan beszélhet mindarról, amivel a neten találkozik, legyen az pozitív vagy negatív élmény" - tanácsolja végül Salbreiter.
A gyermekek biztonságáról szóló további információt ezen a webhelyen találhat.