Az utóbbi néhány évben gombamód elszaporodtak az adatokkal visszaélő oldalak. Sokan még ma sem elég körültekintőek, amikor a személyes adataikról van szó, amivel az internetes csalók előszeretettel élnek vissza.
„A technika az utóbbi években hatalmas fejlődésen ment keresztül és ez a fejlődés Magyarországot is elérte. Ennek persze nem csak kellemes hozadékai vannak, hiszen sokkal több visszaélés is történik, mint néhány évvel ezelőtt. A legfontosabb, hogy nagyon körültekintőnek kell lennünk és sosem szabad félvállról vennünk az adataink védelmét. Ennek első lépéseként tisztában kell lennünk azzal, milyen adatokat szokott kérni a bankunk vagy a szolgáltatók, akikkel kapcsolatban állunk. Jellemzően a bankok nem kérik el egyeztetés céljából a bankkártya-adatainkat vagy a számlaszámunkat. Akkor is gyanakodhatunk, ha nem a megszokott email címről kapunk levelet, más a fejléc, a megszólítás és a nyelvezet” - hívta fel a figyelmet Csárdi-Braunstein János, az awh.hu domain regisztrátor cég IT tanácsadója.
Egyetlen karakter eltérésére is figyelni kell
A szakember arra is figyelmeztet, hogy az adathalász oldalak igyekeznek olyan webcímeket létrehozni, amelyek a megtévesztésig hasonlítanak egy-egy létező szolgáltatóéra.
„Jellemzően 1-2 karakterben tér el a domain név az eredetitől, de olyan is előfordul, hogy egy o-betű helyett nullát használnak. Ezt valóban nehéz kiszúrni, éppen ezért már az üzeneteknél érdemes gyanakodni és egyáltalán nem is rákattintani az adott oldalra, ha gyanúsat észlelünk. Sokszor az is feltűnő, hogy sürgetni próbálnak, például egy-két órán belül erősítsük meg az adatainkat” - sorolta a szakember.