Jobban hasonlít a beszédhez az SMS, mint az írás, állítja Dr. Caroline Tagg a Birmighami Egyetem kutatója, aki 11 ezer szöveges üzenetet elemezett egy kutatás során. Tagg szerint sok nyelvész feleslegesen aggódik az SMS-ek szóhasználatának nyelvromboló hatása miatt, mivel a szöveges üzenetek változatosabbá teszi a beszédünket és növelik a segítségükkel kommunikálók nyelvi képességeit.
"Az SMS a kommunikáció egy új formája, ami valójában sokkal közelebb áll a beszélt nyelvhez, mint a hagyományos írott szövegek. Egy hétköznapi beszélgetéshez hasonlóan, a szöveges üzenetek is tele vannak felesleges szavakkal, rövidítésekkel és összevonásokkal. Az SMS-ezés egy játékos és kreatív nyelvhasználat, és ahhoz, hogy az üzeneteinkben képesek legyünk megváltoztatni és lerövidíteni az írott szavakat, ismernünk kell a helyesírás és a nyelvtan alapvető szabályait" - nyilatkozta brit nyelvész a Telegraph-nak.
Inkább kapcsolattartás, mint információközlés
A Dr. Caroline Tagg által tanulmányozott több mint kétszáz 18 és 65 év közötti angol 11 ezer SMS-e átlagosan 17,5 szót tartalmazott. A vizsgált szövegekben rengeteg szórakoztató viszont egyáltalán nem hasznos információt osztottak meg egymással a mobiltelefon tulajdonosok, ami Tagg szerint azt bizonyítja, hogy az emberek sokkal inkább kapcsolattartásra használják a szöveges üzeneteket, mint információk közlésére.
Sue Hunston, Tagg egyetemének a nyelvész-professzora szerint az SMS a nyelv fejlődésének a következő lépcsőfokát jelenti. "Az angol nyelv fejlődésének minden szakaszát tanulmányozták már, Caroline pedig a nyelvhasználat legújabb formáját ismerte meg és mutatja be a hagyományos lingvisztikai módszerek segítségével"- mondta el Hunston.