Az EU sem hibátlan

Noha egységes piacról érvelnek az EU-ban, mégsem mondható el éppen az elektronikus szolgáltatások területéről, hogy példamutatóan fejlődne. Tíz év, százszoros növekedés - közölte „mellesleg" azt a két uniós adatot Herczog Edit EU-s parlamenti képviselő, amellyel jellemezhető a digitális adatforgalom bővülése.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ilyen számpárral ugyan nem hozakodhatott elő a Piac és Profit által szervezett E-Magyarország? E-kormányzat? - Múlt, jelen és a jövő elnevezésű konferenciáján Téglássy Orsolya, a Miniszterelnöki Hivatal osztályvezetője, aki a dialógus nevű, az információs társadalom fejlődésének felgyorsulási tényeit felvázoló program előadójaként beszélt a hazai digitális írástudásról statisztikáiról is a szakmai közönségnek.

Motivált mami
A motivációról, a motiválásról sokan és sok megközelítésből beszéltek még a dialógusra vállalkozó felkért szakértők közül is. Erényi István története azonban roppant eredeti volt. Két alkalommal is úgy utazott Franciaországban, hogy nem volt szállása. Egy kisebb faluban egy kiírás szerint létezett egy szobát kiadó vállalkozás, ahová becsöngetve egy valóban öreg néni nyitott ajtót. Nem elég, hogy az adminisztrációt, a számlázást számítógéppel intézte, de megkérdezte, hogy egy elmagyarázandó problémához a franciául kevéssé beszélő vendéggel tud-e kommunikálni angolul. Mivel a válasz igen volt, a néni egy internetes szolgáltatást igénybe véve beírta közlendőjét anyanyelvén, a monitoron pillanatok múlva megjelent a fordítás angolul. Egy nappal később egy másik francia településen volt kénytelen szállást keresni a magyar utazó hasonló módon. Egy fiatal házaspár üzemeltette panzióban csupán egy dolgot nem talált, számítógépet, meg normális számlázást…

A tudás alapú gazdaság fejlődéséhez alapvetően hozzájáruló digitális írástudást segítő kormányzati és uniós programok valósultak, valósulnak meg, s mint ahogyan az osztályvezető ismertette is, az e-Magyarország program keretében több pályázattal találkozhatott a széles közvélemény. Így a közösségi internet-elérési pontok megvalósításához lehetett forrásokat nyerni, amiáltal a felhasználók széles köre kerülhet számítógép-közelbe, mégpedig ingyenesen. A 2006 és 2009 között a növekedés adata 14 százalék, ilyen arányban bővült a rendszeresen  internetet is, számítógépet is egyaránt igénybe vevők a tábora, elsősorban a számítógéppel már rendelkezők köréből.  Érdekes adat, hogy nagy a számítógéppel nem rendelkező és az internetet nem használók tábora, ők egyfajta motivációs gáttal küzdenek, s itt lehetnek bizalmi és anyagi gátak is. Egyébként az internetezéshez szükséges ismeretek elsajátításában - mutatta ki egy statisztika - a közeli hozzátartozók hatása számottevő. A digitális írástudás tekintetében a férfiak vezetnek valamelyest, s az adatok összefüggést mutatnak ki a végzettség és az informatika alkalmazása között.

Megkülönböztet az adatokat elemző osztályvezető internet-használó csoportokat. A legnagyobb kör az, amelyik az információorientált emberekkel egyenlő. A következő csoport a kommunikációorientált „fogyasztókat" sorolja egybe. A legjellemzőbb a közösségi oldalak látogatása. A vásárlás azonban nem dicséretes, a lakosság 81 százaléka még sosem élt az internet kínálta lehetőséggel.

A vállalati szféra ellátottságával elégedett a MEH osztályvezetője, adatai szerint ugyanis 83 százalék rendelkezik széles sávval, keskeny sáv 14 százaléknál van, s mindössze a vállalatok 2 százalékánál nincs internet. Az e-mail-küldés, az információgyűjtés és harmadik helyen a bankolás szerepel a cégek praxisában.

Téglássy Orsolya a fejlesztés stratégiai pilléreként említette a humán oldali programokat is. Ezen belül a kkv-k növekedését ill. digitális fejlődését indukáló akciók jelentősek igazán. Ehhez is pályázati lehetőségek álltak és állnak rendelkezésre. Az online tartalmak fejlesztésére, web-szolgáltatások további kibontakozásainak támogatására szintén mód volt az elmúlt időkben is.

Az infokommunikációs eszközök fejlesztési lehetőségeinek előmozdítása pedig az életminőség javítása érdekében számít lényeges programnak. Itt fontos „alfejezet" lehet -többek közt- pl. távmunka, távoktatás fejlesztése. (Téglássy Orsolya prezentációját innen letöltheti.)

A lépték merőben más akkor, amikor az egész Európai Unióban tapasztalható fejlődést lehet górcső alá venni. Herczog Edit EU-s parlamenti képviselő már a második ciklust tölti Brüsszelben, s ezért kellő rálátással bír a digitális adatok növekedésének integráción belüli mértéke hátterére is. Arra, hogy 10 év alatt százszoros gyarapodást mutat ki a brüsszeli statisztika. Az Európai Internet-alapítvány elnökségi tagja minőségében Herczog Edit beszámolhatott egy eredményről, 2025-ig összesítették azon döntéseket, amelyeket a parlamentnek úgymond át kell verekednie a Bizottságon, illetve hogyan is fog kinézni a digitális világ 2025-ben.  A következő öt esztendőben tehát az Európai Bizottságnak a célkitűzése lesz az a jogalkotás, amelyiknek célja, hogy széles sávú internethez juthasson mindenki. Ehhez az EU költségvetési támogatásokat fog biztosítani, még akkor is, ha amúgy kicsit nehéz megmondani, kiket is lehet érteni a mindenkin. Nem piaci alapon akarja az unió a támogatást működtetni. Az európai vállalkozások fejlődésének záloga lesz a közeljövőben is a nagysebességű hálózatok kiépítése - itt piaci alapú fejlődést képzelnek el Brüsszelben, de forrásaival maga is szerepet vállal a fejlesztésben, illetve a szabályozásával is rendezni akarja a feltételeket.


Mayer Erika, Antonio Felizardo, Dombi Gábor, Keresztesi János, Erényi István, Téglássy Orsolya és Herczog Edit

Az alacsony széndioxid kibocsájtású gazdaság kialakításánál a számítástechnikának páratlanul fontos szerepe lesz - jelentette ki Herczog Edit, hozzátéve, hogy - felhasználói oldalon - a 20 százalékos energiahatékonyság javítás 40 százalékáért az úgynevezett smart-technológiák a felesősek. Másként fogalmazva, akik az alacsony széndioxid-kibocsátást garantáló eszközöket használják - legyenek akár „csak" egyszerű háztartási hűtőgépek - a digitális képességet birtokolniuk kell, hogy egyáltalán működtetni legyenek képesek a készülékeket. A számítógépes képesség, mint alapképesség vesz részt a széndioxid-kibocsátást csökkentő eszközökben - s Európa a koppenhágai csúcson ennek szószólója lesz.

A brüsszeli képviselő kitért arra, hogy a korban öregedő, s emiatt hanyatlónak is tűnő társadalom gazdasági virágzást tudott produkálni, s ez a tényező számít most is kihívásnak az EU számára. Ezen azt értette, hogy alapkészség szinten elérhetővé, használhatóvá váljanak az informatikával összefüggő technológiák a társadalom tagjai számára. Voltaképpen e Herczog Edit-féle állítás késztette az Inforum főtitkárát, Dombi Gábort azonnali „ellenkezésre", arra, hogy a tavalyi uniós pályázati források például nem szolgálták az időseknek meghirdetett képzését, családi jellegű, s szociálisan leszakadóknak ajánlott integrációs programokat.

A konferencia dialógus programja Dombi Gábor felszólalása után is nyitott maradt az európai integrációra, erről Erényi István gondoskodott. Az EU-szakértő a lisszaboni program utáni időkről adott értékelést, de mintegy felvezetésként kijelentette, az e-gazdaság kiépítésében tette meg az integráció a legkevesebb lépést. Noha egységes piacról érvelnek az EU-ban, mégsem mondható el éppen az elektronikus szolgáltatások területéről, hogy példamutatóan fejlődne. Erényi István szerint az EU-ra nem szabad csak mint támogatási pályázati forrásokat nyújtó és mint szabályalkotó „intézményére" tekinteni, ugyanis egy hatalmas, 50 milliós piac is egyben az unió. Ezért is kell „nemzetköziesíteni" a hazai informatikai eredményeinket.

Kis áttétellel ehhez a gondolatkörhöz is kapcsolódik Keresztesi Jánosnak, az IVSZ elnökének az az érvelése, hogy már hosszabb idővel ezelőtt megfogalmazódott, maga az IKT-szektor, az iparág kiemelendő a többi ágazat közül. A múlt évben - hosszabb pauza után - azonban kimondatott, hogy négy olyan húzó ággal rendelkezik az ország, amelyekre mindenképpen oda kell figyelni. Ezek egyike az informatikai, telekommunikációs iparág a gyógyszeripar, a járműipar, a logisztika mellett. Februárban vette kezdetét a teendők részletes kidolgozása, az iparpolitikai akcióterv, melyhez egyébként 70 milliárdos támogatást rendel hozzá a kormányzat, igaz, lényegében EU-s forrásokról van szó, melyek informatikai beruházásokra fordítódnak. Az emberi erőforrásra, a K+F-re, beruházás-ösztönzésre vonatkozik az akcióterv. Keresztesi János az emberi erőforrás apropóján megjegyezte, hogy 120 ezer ember dolgozik ebben az ágazatban. Nyomban hozzátette, hogy a válság előtti időkben az informatika területén 5 ezer állás volt betöltetlen, az idén ugyan lehet kevesebb ez a szám, de a krach után a hiány igencsak növekedhet, akár 10-12 ezer szakembernek kínálna munkát a szakterület. Már a fejlődést gátolhatja is, ha nem lehet gyarapítani a létszámot, illetve hosszabb távon a képzési feltételeket nem sikerül javítani. A K+ F-innováció lehetőségeit kommentálva az IVSZ-elnök „csupán" azt jegyezte meg, informatikai és telekommunikációs kutatásokra az OECD-országokban 2,5-szer annyit költenek, mint gyógyszeripari, járműipari kutatásokra, fejlesztésekre. Magyarországon messze nem ez a helyzet. Hasznos lenne, hogy a kkv-k több lehetőséget, támogatást kapnának, hogy több szabadalom, innovációs eljárás megvalósításában vehessenek részt. A beruházás-ösztönzés talán legfajsúlyosabb eleme 45 milliárd forint, az a pénz, amelyik a 70 milliárdos forrásból csoportosítandó ide, s a széles sáv fejlesztésére koncentrál legnagyobb arányban.

Antonio Felizardo az a portugál születésű üzletember, aki a HungaroDigiTel Kft. élén állva szólalt fel a fórumon, arra törekedve, hogy nem cég-specifikusan igyekszik az információs társadalom fejlődéséről érvelni. Meggyőződése szerint az a legfontosabb, hogy sikerüljön odavonzani az embereket a képernyőkhöz. Ezt megfelelő alkalmazásokkal elő lehet segíteni, olyan alkalmazásokkal, amilyenek a mindennapi dolgaik intézéséhez segítik hozzá az embereket. Való igaz, a következő kapcsolódó ajánlata már egy kicsit „cégesre" sikeredett, mert az arról szólt, hogy legyen minden faluban közösségi pont, ahol a helyiek valóban hozzájutnak ügyeik internetes intézési lehetőségeihez. Mivel HungaroDigiTel Kft. műholdas cég, adott esetben könnyebb megvalósíthatóságot jelenthet a kisebb településeknek, mint például az üvegszálas technológia kiépítése.

Az E-Magyarország konferencia teljes programját itt olvashatja.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo