Asztal alá söpört celebek Siófokon

Ne a celebek életéről, hanem a megszerzett tudásról beszélgessenek egymás között az emberek, és akkor hazánk kiemelkedik a többi ország közül, ez is elhangzott a Piac és Profit E-Magyarország? E-kormányzat? - Múlt, jelen és jövő konferenciáján, Siófokon.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg szakértők Baja Ferenc infokommunikációért felelős kormánybiztos évértékelő beszámolóját az e-közigazgatásról a Piac és Profit E-Magyarország? E-kormányzat? - Múlt, jelen és jövő konferenciáján, Siófokon.

Stumpf István: a számonkérés elengedhetetlen

Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke bevezetőjében azonnal leszögezte, hogy csak elfogultan tud nyilatkozni a témáról, hiszen elkötelezettje a digitális átállásnak. Ezzel kapcsolatban a legfontosabb, hogy minél gyorsabban megtörténjen a váltás. Azonban még ő maga sem tudja - mint ahogyan a szűkebb szakma sem -, hogy a „netokrácia felvilágosult abszolultizmusa", vagy „a digitális analfabéták lázadása" következik. Az átállás irányába történtek lépések az elmúlt időszakban, ez mindenképp dicsérendő, de kormányváltás esetén elképzelhető, hogy a rossznak ítélt infrastrukturális beruházások leállnak. Az elmúlt nyolc évben elvégzett munka egy része továbbvihető, de volt munka, amely felesleges volt. Egy biztos, hogy az információs szupersztrádát új sávokkal bővíteni kell. A fejlődés nagyjából egységes irányba indult el, de ellentmondások vannak a rendszerben. Ez az e-gazdaságra kevésbé, az e-kormányzatra jóval inkább igaz. Fontos lenne meghatározni, hogy az államnak milyen szolgáltatásokat kellene nyújtania az elkövetkezendő tíz évben az embereknek. A számonkérés lehetőségét is bele kell kódolni a rendszerbe.

Molnár Gyula: nehéz az önkormányzatoknak

Molnár Gyula, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke felszólalásának elején arról beszélt, hogy az önkormányzatokat a válság közepette nem az e-kormányzás kapcsán elért eredmények és lehetőségek érdeklik, hanem saját maguk szerepét próbálják meg stabilizálni, hiszen nem kizárt, hogy képviselőik felének megszűnik a jogállása, ha a döntéshozók lecsökkentik a képviselői létszámot. Az e-közigazgatást tekintve is vannak gondok. Egyelőre az önkormányzatok 77 százaléka rendelkezik csak szélessávú internet-eléréssel, honlapja pedig csak kétezernek van. Ezek minősége pedig leginkább csak a polgármester, jobb esetben az informatikus hozzáállásától függ. Ha ez nem megfelelő, akkor leginkább csak egy interneten elérhető turisztikai prospektusról beszélhetünk.

 

Sok önkormányzat nem tud élni a meglévő lehetőségekkel sem. Épp ezért kérdéses, hogy milyen formában lesz tetten érhető a 2011-re elvárt teljes körű e-kommunikáció a települések irányító testületei között. Molnár például napjainkban, mint Budapest XI. kerületének polgármestere nem tudja azonnal, elektronikus dokumentumban intézményre lebontva megkapni, hogy mennyi a dolgozók bérmaradványa. A meglévő adatbázisokhoz is azonnali hozzáférés kell. A jelenleg meglévő, jó irányú fejlesztések széleskörű megismertetése érdekében hamarosan életre hívnak egy „best practice" díjat,  hogy lássuk, hol is tartunk valójában.

Papp István: egymillió új felhasználót!

Papp István, a Magyar Telekom Vállalati Szolgáltatások üzletág vezérigazgató-helyettese a pozitív eredmények kiemelésével kezdte beszédét. Magyarország az e-társadalom területén európai színvonalon áll. Aggasztó jelek az IKT-szektorban mutatkoznak, ahol az elmúlt másfél évben lelassult a fejlődés dinamikája. Eközben az általános forráshiányra hivatkozva sokszor lebontják az eddigi eredményeket. A válságkezelés infokommunikációs lehetőségét elszalasztotta az ország. Komoly probléma ezek mellett, hogy az iparág - amely a GDP 10 százalékát adja - nincs a súlyának megfelelően kezelve. Sokszor 100 millió forintos forrásokról megy a vita. Eközben Európa fejlettebb részén már a GDP negyedét termeli meg a szektor, így itthon még bőven van fejlődési potenciál. Ezek mellett kevés szó esik arról, hogy felborult a kereslet és a kínálat egyensúlya. Ezért fontos lenne kitérni arra, hogy miként kellene a keresletet ösztönözni azért, hogy a piac-piac és a piac-kormányzat kapcsolatok egyensúlyban legyenek. Célként lehet meghatározni egymillió új internethasználó bekapcsolását az e-társadalomba, amellyel 50-60 milliárd adóforint mellett igen komoly piac nyílik meg a gazdasági szereplők számára is.

Pettkó András: „fapados" internetet!

Pettkó András független országgyűlési képviselő nosztalgiával említette azt az időszakot, amikor csak egy felelőse volt a szektornak, hiszen ez a fejlődést jelentette. Reményei szerint ez újra így lesz. A képviselő azt nehezményezi, hogy a választási kampányok időszaka alatt az e-Magyarországgal kapcsolatos pártvélemények nem kapnak teret a kommunikációban. Emellett a parlamentben megbuktatott módosító indítványok is közrejátszanak abban, hogy még mindig „csak" 800 ezer ügyféllel rendelkezik az Ügyfélkapu. Pedig használatának egyik előnye, hogy a lejárat előtt hónapokkal értesít a rendszer, hogy meg kell hosszabbítani például a jogosítványt. Az e-demokráciától meg igen távol vagyunk. Távoli még, hogy az állampolgárok törvénymódosítást kezdeményezhessenek az interneten keresztül. Itthon ma még a korábban meghirdetett korrupcióellenes e-harc sem működik, az internetről szinte semmilyen információt sem lehet megtudni a közszféra kifizetéseiről. A Papp István által célként meghatározott egymillió új felhasználó megteremtéséhez elengedhetetlen olcsó internet elérési lehetőség.

Drajkó László, szükség van magyar gyökerű multikra

Drajkó László, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a felhasználókat - mind a szoftverek és mind az e-kormányzati lehetőségek tekintetében - nem érdekli, hogy a rendszer miként működik, a lényeg, hogy működjön, komfortos, biztonságos és ésszerű legyen, valamint bűvölje el őket a használat. Ma igen komoly hiány mutatkozik Magyarországon a tekintetben, hogy az informatika nem szövi át teljesen a gazdaságot. Hogy ez megtörténjen, elengedhetetlen az intellektuális teljesítmények elismerése. Azt is tudomásul kell venni, hogy csak azok a teljesítmények viszik előre az országot, amelyeket nemzetközivé lehet tenni. Erre jó példa az iwiw és a facebook. Utóbbi felhasználói száma nemzetköziségének köszönhető. Fontos lenne, hogy ilyen eredményeket tudjon felmutatni Magyarország is, azaz szükség van magyar multikra is. Ennek előfeltétele a digitális esélyegyenlőség megteremtése, valamint, hogy a képzés iskolától élethosszig tartson. Ez utóbbinak olyan szintre kellene eljutnia, hogy az emberek egymás között ne a celebek életéről, hanem az általuk megszerzett tudásról beszélgessenek egymás között. A napi szintű tanulás már csak azért is fontos, mert a technológiai tudás ma már gyorsan elavul.

Az E-Magyarország konferencia teljes programját itt olvashatja.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo