Christopher Clark, a Lancaster University kutatója és társai Matchpointnak nevezték el a gesztusokkal való újfajta távirányítást. Az utóbbi módszer ugyan ismeretesen létezik, de ezzel a találmánnyal egészen másképpen érik el a célt. Az eddig ismert módszer az, hogy a rendszer betáplált adatok alapján reagál bizonyos gesztusainkra – például a kéz mozgatására.
A Matchpointnál egyszerű webkamera irányul a készülék tetejéről a használóra, a képernyő sarkában pedig kis, keringő ikonok láthatók. Azok mindegyike bizonyos funkciót takar: például a hangerő szabályozását, a csatornaváltást vagy a rendszer menüjének megtekintését. A használó nemcsak a kezét, vagy a fejét, akár a csészéjét vagy a golyóstollát is irányíthatja – a webkamera segítségével – a kiválasztott ikonra, amellyel a szoftver révén így kapcsolatba kerül és kezelheti azt. Ez az úgynevezett “spontán térbeli kapcsolat” sok mindent megenged: ha kezeink foglaltak, kapcsolódhatunk a fejünkkel, ha fekszünk, akár a lábunkkal, netán a megfelelő irányba emelhetjük a macskát...
A kutatók októberben a quebeci tudományos konferencián mutatják be találmányukat, amely lehetővé teheti, hogy ne kelljen állandóan távvezérlőinket keresgélni... (Neue Zürcher Zeitung)